Navalného otrávili novičokem, potvrdili lékaři. Německo chce od Ruska vysvětlení

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl otráven jedem novičok, potvrdila ve středu berlínská nemocnice Charité. Navalnyj tam leží v kómatu. Mluvčí německé vlády také uvedl, že testy potvrdily použití nervově paralytické látky skupiny novičok. Dodal, že Berlín silně odsuzuje útok na Navalného a že požaduje, aby Rusko vysvětlilo své případné zapojení.

„Na popud berlínské kliniky Charité provedla toxikologický rozbor vzorků od Alexeje Navalného zvláštní laboratoř německé armády. Zde byla nade vší pochybnost zjištěna nervově paralytická látka ze skupiny novičok,“ sdělila německá vláda.

Berlín považuje za děsivé, že se Navalnyj stal v Rusku obětí chemického útoku. „Spolková vláda útok co nejostřeji odsuzuje. Od ruské vlády je požadováno neodkladné vysvětlení této události,“ sdělila německá vláda.

Kabinet rovněž oznámil, že německé ministerstvo zahraničí o výsledku laboratorních testů vyrozumí ruského velvyslance a že věc i další postup projedná s partnery v Evropské unii a NATO. Poradit se chce o „odpovídající společné reakci“. Německá vláda se hodlá obrátit také na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Německý ministr zahraničí Heiko Maas následně společně s ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou předstoupil před novináře a oznámil, že Berlín si odpoledne kvůli otravě k naléhavému rozhovoru předvolal ruského velvyslance. „Byla mu opět sdělena důrazná žádost německé vlády o plné a zcela transparentní objasnění pozadí nyní prokazatelné otravy Alexeje Navalného,“ řekl Maas.

O případu otravy v poledne jednala Merkelová s Maasem, Krampovou-Karrenbauerovou, ministrem vnitra Horstem Seehoferem a ministryní spravedlnosti Christine Lambrechtovo. Přítomen byl i šéf kancléřského úřadu Helge Braun.

Navalnyj byl před více než týdnem v bezvědomí hospitalizován v sibiřském Omsku poté, co se mu udělalo nevolno na palubě letounu letícího z Tomsku do Moskvy. Následně se ho 22. srpna podařilo převézt na berlínskou kliniku Charité, kde podle lékařů laboratorní testy odhalily známky otravy.

  Moskva a Kyjev sbližují své diplomatické pozice, řekl ruský vyjednavač

Jeho zdravotní stav se podle posledních dostupných zpráv sice zlepšuje, zůstává ale vážný.

Novičok je nervově paralytická látka obsahující fluor a fosfor, vyvinutá v Sovětském svazu v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Tento jed je možné použít v tekuté formě i v prášku.

Už minulý týden psal německý časopis Spiegel, že testy možná ukážou na novičok. Kolaps Navalného v letadle z Tomsku připomíná podle týdeníku svým průběhem otravu bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva, který byl podle bulharské prokuratury v dubnu 2015 otráven „neidentifikovanou organofosforovou látkou“. Prokuratura tehdy uvedla, že Bulharsko v témže roce třikrát navštívil Rus jménem Sergej Fedotov, a to v i době, kdy byl otráven Gebrev.

Ruský portál Fontanka označil Fedotova za agenta ruské vojenské tajné služby GRU a za osobu podezřelou i v případu otravy bývalého ruského špiona Sergeje Skripala v anglickém Salisbury. Ten byl podle britských vyšetřovatelů v roce 2018 otráven nervově paralytickou látkou novičok, za pachatele byli označeni agenti GRU.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com