Denní přírůstek nakažených v ČR se vrátil pod 3000

Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku se vrátil do blízkosti 3000. Ve středu jich hygienici odhalili 2932, což byl třetí nejvyšší denní počet od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v ČR. Za dnešek zatím přibylo dalších 1400 potvrzených případů. jejich celkový počet od začátku epidemie přesáhl 72.000. Nakažených je aktuálně 37.393 lidí, nemoc má u většiny z nich mírný průběh. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo údaje za středu zveřejnilo kvůli technické chybě se zpožděním, obvykle je na web dává kolem 01:00.

Z nemoci se dosud vyléčilo 34.093 lidí. Naopak 676 zemřelo, z toho deset dnes. Zářijový počet 240 úmrtí převýšil dosavadní maximum 206 zemřelých s koronavirem za duben.

Hospitalizovaných je podle posledních údajů ministerstva 1028 lidí s covidem-19, téměř šestkrát více než na začátku září. Bezmála pětinásobně na 198 vzrostl za měsíc také počet lidí ve vážném stavu. Jejich počet ve středu mírně klesl. Podíl nakažených, kteří skončili v nemocnici, na celkovém počtu aktuálně nemocných je ke středě zhruba 2,8 procenta.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes ve Sněmovně řekl, že zhruba dvě pětiny pacientů hospitalizovaných s covidem nemají skoro žádné klinické příznaky a jejich onemocnění je naprosto nezávažné. V nemocnicích tito lidé zůstávají například kvůli tomu, že nemohou zůstat v zařízeních sociální péče. V těchto zařízeních je totiž podle ministra složité vytvořit takové podmínky, aby nenakazili zdravé klienty.

Nejvyšší denní přírůstek v Česku je ze 17. září, kdy hygienici potvrdili 3126 případů koronaviru. Minulý týden ve čtvrtek a v pátek se počty dostaly na 2910 s 2944 odhalených nakažených. Denní přírůstky obvykle rostou zároveň s počty testů, kterých ve středu laboratoře provedly téměř 20.000. Podíl nakažených mezi testovanými se poslední zhruba týden drží mezi deseti a 15 procenty.

  Věříme, že omikronem to skončí, řekl Fiala. Válek vyčetl Okamurovi šapitó

Za září v Česku přibylo téměř 46.200 případů covidu-19, celkový počet nakažených se tak téměř ztrojnásobil. Měsíční přírůstek je jen mírně vyšší než optimistický odhad Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který za září předpokládal 44.000 nových případů. Ústav modely šíření nákazy zveřejnil před dvěma týdny. Nejméně optimistický z nich odhadoval za září 70.000 nově nakažených.

Nejvýrazněji se nákaza v posledním týdnu šířila na Uherskohradišťsku, kde připadalo přes 270 případů nemoci v přepočtu na 100.000 obyvatel. Na Benešovsku je to 260, na Náchodsku 228, na Pelhřimovsku 213 a v okrese Praha-západ 207. V ostatních okresech včetně Prahy je tento údaj pod 200. Nejméně nakažených hlásí Českolipsko s 31 případy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní.

Pro zmírnění šíření koronaviru a zabezpečení fungování zdravotnického systému vláda ve středu schválila zavedení nouzového stavu, platit bude od pondělí 5. října na měsíc. Spolu s ním budou do 18. října zavedena nová omezení, která ovlivní provoz škol, trávení volného času, kulturní, sportovní a další hromadné akce, svatby i bohoslužby. Za dva týdny plánuje vláda vydat další, zřejmě už mírnější opatření. Opoziční lídři považují vyhlášení nouzového stavu za důkaz, že vláda selhala, situaci podcenila. Kabinet podle nich jedná nepromyšleně a nekompetentně.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com