V ČR bude od pondělí znovu platit nouzový stav

V Česku začne od pondělí 5. října opět platit nouzový stav, má zabránit šíření epidemie koronaviru. Návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) dnes schválila vláda. Platit bude po 30 dní, tedy do začátku listopadu. Prymula důvody zavedení zvláštního režimu vysvětlil dopoledne ve Sněmovně snahou zbrzdit tempo růstu počtu nemocných. Bez vyhlášení nouzového stavu by podle něj mohl počet pacientů s covidem koncem října ohrozit kapacitu zdravotnických zařízení.

„Nejde o to, jaké jsou denní přírůstky, ale o to, že generují vyšší počet pacientů vyžadujících hospitalizaci,“ uvedl Prymula na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

„V souladu s článkem 5 a 6 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, vláda vyhlašuje pro území ČR z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 nouzový stav od 00:00 hodin dne 5. října 2020 na dobu 30 dnů,“ informovala Strakova akademie na twitteru.

Nouzový stav doprovodí opatření avizovaná zatím na dva týdny, například uzavření středních škol v rizikových oblastech či plošné omezení zpěvu ve školách a omezení počtu lidí na akcích uvnitř i venku na deset, respektive 20. V žádném případě nebudou opatření podle Prymuly omezovat život v zemi jako na jaře. „Rozhodně to nebudou opatření, která by vedla k zavírání podniků,“ zopakoval. Dodal, že omezí hlavně život Čechů ve volném čase. Některá opatření budou platit také jen v rizikových regionech, vyhlašovat je budou místní hygienické stanice. V závislosti na vývoji epidemie po 14 dnech vláda zváží další, podle Prymuly zřejmě mírnější opatření.

Nouzový stav platil v Česku kvůli epidemii koronaviru už na jaře. Nyní ho potřebuje resort zdravotnictví i proto, aby mohl zapojit do práce spojené s covidem studenty medicíny. Mnoho zdravotníků je v karanténě.

  Slovenská prezidentka Čaputová dnes navštíví Česko, setká se se Zemanem

S nemocí covid-19 je nyní hospitalizováno 976 lidí, 173 lidí je na jednotkách intenzivní péče, 111 na umělé plicní ventilaci a jeden na přístroji ECMO, tedy na mimotělním oběhu.

Průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného by podle Prymuly souhrn nových opatření mohl snížit ze současné hodnoty 1,2 o 30 až 40 procent, tedy až na 0,8 či 0,9. Když se takzvané reprodukční číslo dostane pod jedna, nových případů začne ubývat, což je podle Prymuly cílem dnes schválených opatření.

Vláda v souvislosti s šířením koronaviru vyhlásila nouzový stav 12. března a po souhlasu Sněmovny jeho trvání opakovaně prodloužila. Po 66 dnech nouzový stav přestal platit 17. května. Kabinetu umožňoval vyhlašovat plošná omezení základních práv, usnadnil také například nákupy ochranných pomůcek. Dříve byl nouzový stav vyhlášen například po záplavách v srpnu 2002, dubnu 2006 a červnu 2013 či po orkánu Kyrill v lednu 2007.

Nouzový stav může Sněmovna zrušit. Prymula si po dnešní diskusi v dolní komoře myslí, že k tomu nepřistoupí. „Neměl jsem dojem, že by to hrozilo,“ uvedl. Hlavně tam podle něj nepadl návrh, jakým způsobem situaci se současnou legislativou řešit jinak.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com