Sněmovně a vládě věří podle průzkumu 21 procent lidí, Pavlovi 55 procent

Sněmovně a vládě premiéra Petra Fialy (ODS) v současné době věří podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) shodně 21 procent lidí, z ústavních institucí tak mají nadále nejnižší důvěryhodnost. Prezidentu Petru Pavlovi důvěřuje 55 procent občanů a nejlépe opět dopadli starostové a obecní zastupitelstva, kterým důvěřují dvě třetiny veřejnosti. V porovnání s únorovým průzkumem se výsledky téměř nezměnily s výjimkou obecních zastupitelstev, které si polepšily o čtyři procentní body.

Důvěra ve Sněmovnu, kabinet i prezidenta se proti únoru zvýšila o procentní bod. Důvěryhodnost Senátu zůstala na únorových 32 procentech, u krajských zastupitelstev stagnovala na 44 procentech a u hejtmanů na 45 procentech. Starostům věří o dva procentní body více lidí, tedy 68 procent. Jen mírně nižší výsledek zaznamenala obecní zastupitelstva, kterým důvěřuje 66 procent občanů. Proti únoru je to ale o čtyři body více.

„Zejména u vlády a Poslanecké sněmovny tak hodnocení zůstává na zřetelně horší úrovni, než bylo na počátku roku 2023,“ uvedli autoři průzkumu. Z jejich předchozích zjištění plyne, že počátkem loňského roku vládě a dolní parlamentní komoře důvěřovala třetina dotázaných.

Proti počátku letošního roku se nijak výrazně nezměnilo ani hodnocení politické situace, ale v porovnání s loňským podzimem se o sedm bodů snížil počet lidí, kteří jsou s ní nespokojeni. V současné době negativně hodnotí politickou situaci ČR 62 procent lidí, 13 procent je s ní spokojeno a 24 procent není ani spokojeno, ani nespokojeno. Podle CVVM hodnocení přesto zůstává výrazně horším, než bývalo v letech 2014 až 2020 s výjimkou krátkodobého propadu z roku 2017 spojeného s tehdejší hlubokou vládní krizí.

Současný průzkum provedlo CVVM v době od 15. března do 2. června a na otázky v něm odpovídala tisícovka lidí starších 15 let.

ČTK

  Policie v sobotu zaznamenala více než 30 otevřených restaurací

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com