Asociace: Banky připraveny pomoci klientům postiženým pandemií

Banky v souvislosti s novými protipandemickými opatřeními vlády vyjádřily připravenost pomoci na individuální bázi všem klientům postiženým pandemií. Ať už skrze odklady splátek, snížení měsíčních splátek, konsolidaci úvěrů nebo jiné restrukturalizační nástroje. ČTK to dnes sdělila Česká bankovní asociace. Hospodářská komora oznámila, že bude příslib bank na vstřícnější přístup ke klientům při posuzování jejich úvěrových závazků monitorovat.

Z analýz asociace vyplývá, že aktuální nutná protipandemická opatření vlády budou zároveň znamenat zhoršení ekonomické situace řady bankovních klientů. „Pomoc, kterou banky poskytly stovkám tisíc klientů v uplynulých šesti měsících, ať už skrze odklady splátek nebo úvěry se státní zárukou, byla nejefektivnější, když probíhala formou dialogu mezi bankou a konkrétním klientem. Včasný dialog je podmínkou efektivní pomoci,“ uvedl prezident asociace Tomáš Salomon.

Zkušenosti s odklady splátek, které banky klientům proaktivně nabídly již v březnu ještě před plošným moratoriem, podle něj jednoznačně ukázaly, že individuální přístup dává bankám prostor efektivně pomoci právě těm klientům, kteří pomoc potřebují především.

ČBA je přesvědčena, že individuální posouzení jednotlivých žádostí je vhodnější a pro obě strany užitečnější než plošný odklad. Při plošném odkladu nemají banky prostor pro individuální posouzení situace klienta. Nemohou posoudit, zda klient odklad skutečně potřebuje a nemohou případnou další pomoc přizpůsobit jeho skutečným potřebám. Klient navíc přijde o možnost odborné konzultace, jak by měl postupovat, aby minimalizoval další negativní dopady na svou finanční situaci.

Podle Hospodářské komory řada uzavřených podniků nebude moct splácet svoje úvěry, protože nemají žádný příjem. Banky proto komoře slíbily, že podnikatelé z řad osob samostatně výdělečné činných a firmy, kterým vláda uzavřela provozovny nebo omezila jejich podnikatelskou činnost, budou mít možnost upravit splátkové kalendáře nebo čerpat další peníze na jejich provoz například za pomoci státních záruk.

  Vláda podá kvůli pádu Bohemia Energy trestní oznámení

„O možných parametrech, které by podnikům ulevily, jsme jednali s téměř celým vedením bankovní asociace. Požádali jsme, aby při posuzování závazků podnikatelů zohlednili, že se v dočasných problémech se splácením můžou ocitnout i podniky, které vláda sice neuzavřela, ale v dodavatelsko-odběratelském řetězci jsou navázané na uzavřené nebo restrikcemi omezené podniky,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Pokud se podnikatelé setkají s neopodstatněnou neochotou bankéřů jednat o změnách podmínek, budou mít možnost se obrátit se svým podnětem na Hospodářskou komoru. Na základě těchto podnětů bude s bankovní asociací jednat o dalším postupu.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com