Prymula odmítl sám rezignovat, pravidla neporušil, řekl

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nehodlá sám rezignovat na svůj post. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho k tomu dopoledne vyzval poté, co deník Blesk vydal fotografie, které ministra zachytily bez roušky při nočním odchodu z restaurace. Prymula na briefingu řekl, že nic neporušil. Schůzka, které se zúčastnili šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, se podle něj uskutečnila v soukromých prostorách vyšehradské kapituly.

Babiš na dopolední tiskové konferenci uvedl, že pokud Prymula sám neodstoupí, odvolá ho. Podle článku 74 ústavy člena vlády odvolává prezident, jestliže to navrhne předseda kabinetu. Za prezidentem Milošem Zemanem jede Babiš dnes odpoledne do Lán.

„Stojím tady jako člověk, který vypadá, že káže vodu a pije víno. To, co je nesmírně důležité, je dodržování jakýchsi symbolů, tedy že lidé, kteří rozhodují o opatřeních, by je měli samozřejmě dodržovat. Na základě obrázků, které se dnes objevily v Blesku, to vypadá, jako že jsem něco porušil. Já tady s plnou vážností říkám, že jsem nic neporušil,“ řekl Prymula na briefingu, kde nebyly umožněny dotazy novinářů.

Uvedl, že ve voze při cestě na schůzku měl roušku. „Na Vyšehradě jsem z vozu vystoupil opět v roušce a šel jsem přes dané restaurační zařízení do soukromých prostor vyšehradské kapituly,“ uvedl. Podle Blesku se jednání uskutečnilo v restauraci Rio’s na pražském Vyšehradě. Faltýnek navíc ve Sněmovně dnes řekl, že šéfa dotyčné restaurace zná a domluvil se s ním, aby je oba nechal v salonku v zavřeném podniku.

Také Prymula dnes ráno týdeníku Respekt řekl, že přišel do salonku restaurace, kam byl pozván, a to za účelem jednání, nikoli stravování. Poznamenal také, že účastníci většinově po dobu schůzky neměli na obličeji roušky, protože konzumovali nápoje, například kávu.

  Česko zařadilo první osobu na sankční seznam, patriarchu Kirilla

„Když jednání skončilo, vracel jsem se prostorem, který je venku. Byl jsem tam sám, šel jsem bez roušky, přišel jsem k automobilu, sedl jsem si do něj a vzal jsem si roušku,“ uvedl Prymula. „Jediné, co je technicky v řádu sekund, že se tam vyskytoval můj pracovník, který byl v automobilu a šel mi otevřít dveře. Roušku jsem si nasadil v automobilu bezprostředně po dosednutí,“ dodal ministr.

Od rána se též liší výroky Faltýnka a Prymuly ohledně tématu jednání. Zatímco Faltýnek ve Sněmovně uvedl, že s Prymulou probíral vládní návrh na působení zahraničních vojenských zdravotníků v Česku, ministr Respektu řekl, že tématem jednání byla mimořádná opatření a také to, co by měl Prymula vylepšit z hlediska komunikace. Na briefingu odpoledne Prymula poznamenal, že se řešila také problematika plošného testování v moravskoslezském regionu.

„Na základě tohoto tady ještě jednou prohlašuji, že jsem nic neporušil. Z tohoto důvodu já sám rezignovat nehodlám. Samozřejmě je možností pana premiéra, abych byl odvolán,“ zakončil své vystoupení Prymula.

Prezident podle ústavy „odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády“. Loni trval přes čtvrt roku spor o výměnu ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Zeman nejprve nepřijal jeho demisi, po Babišovu návrhu na odvolání ministra argumentoval tím, že mu ústava nestanovuje lhůtu, ve které musí ministerskému předsedovi vyhovět. Zeman dostal návrh na konci května, Staňka odvolal až k 31. červenci.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský tehdy řekl, že pokud předseda vlády navrhne odvolat ministra, nedává ústava prezidentovi žádný prostor k vyjednávání a má povinnost návrhu vyhovět, a to bez zbytečného odkladu. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) hlavu státu kritizoval, že jedná zcela mimo ústavu, Babiš však odmítl na hlavu státu podat kompetenční žalobu.

  Babiš by byl podle Zemana dobrým kandidátem na prezidenta

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com