Biden získal nejvyšší počet hlasů od voličů v historii USA

Demokratický uchazeč o post prezidenta USA Joe Biden získal v letošních volbách největší počet hlasů od voličů v historii Spojených států. Ačkoliv počítání ještě pokračuje nejen v řadě klíčových států, má podle agentury AP na kontě již přes 71,6 milionu hlasů. Překonal tím dosavadní rekord někdejšího prezidenta Baracka Obamy z roku 2008, jemuž sloužil osm let jako viceprezident.

Americká média se shodují v tom, že letošní vypjaté volby doprovází vysoká volební účast, které zřejmě nemá obdoby za poslední více než století. Podle modelu agentury Bloomberg nakonec odevzdá svůj hlas 157 až 165 milionu lidí, což bude asi 68,6 až 72,1 procent všech Američanů, kteří jsou dost staří na to, aby mohli volit.

Dosavadní rekord držel demokratický exprezident Barack Obama, který získal v roce 2008 při své cestě do Bílého domu bezmála 69,5 milionu hlasů.

K této hranici se přitom v letošních volbách pomalu blíží i nynější hlava státu Donald Trump. Podle částečného součtu k dnešním 02:00 SEČ sice zaostává za Bidenem o více než tři miliony hlasů, celkem si jich však zatím připsal přes 68,3 milionu, čímž o více než pět milionů přesahuje svůj zisk z voleb před čtyřmi lety.

V amerických volbách se neurčuje vítěz podle celkového počtu získaných hlasů, ale na základě vítězství v jednotlivých státech. V tomto ohledu má nyní navrch rovněž Biden, který si zatím podle projekcí agentury AP připsal na konto 264 z 270 volitelů nutných pro zisk mandátu. U Trumpa média prozatím předpovídají zisk 214 volitelů. Na projekce z několika klíčových států se však stále čeká.

Trumpův tým kvůli volbám podal žalobu ve třetím státě, Georgii

Volební kampaň nynějšího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa v jednom z okresů ve státu Georgia podala žalobu, v níž žádá soud, aby se postaral o dodržování zákonů týkajících se hlasování poštou. Agentura AP původně informovala, že Trumpův tým chce, aby soud pozastavil sčítání hlasů po úterních prezidentských volbách. Takový krok štáb současného prezidenta, který zahájil právní bitvy o udržení prezidentského postu, podnikl během středy v Michiganu a v Pensylvánii.

  Rusko v pátek na Ukrajinu vypálilo celkem 98 řízených střel, uvedla armáda

Podle žaloby, kterou v georgijském okrese Chatham podávají republikáni, si jejich pozorovatel všiml, že jistý člen sčítací komise podezřele manipuloval s ještě nezpracovanými lístky zaslanými poštou, které dorazily po stanoveném termínu. Údajně je zařadil mezi ty, jež přišly včas.

Republikáni žádají, aby zpožděné lístky byly odděleny a nebyly započítávány. „Prezident Trump a jeho tým bojuje za dobro národa, aby udrželi vládu zákona a zákon v Georgii je jasný: aby byly hlasy započítány, musí dorazit ve volební den do 19:00,“ řekl Justin Clark z Trumpovy volební kampaně. Její zástupci uvedli, že uvažují o tom, že podobně jako v okrese Chatham budou v případě hlasů odeslaných poštou postupovat i jinde v Georgii. Trump před volbami kritizoval korespondenční hlasování a varoval, že bude zfalšované.

Podle právníka Demokratické strany Marca Eliase Trumpův tým podává po celých USA celou řadu bezvýznamných žalob. „Nenechte se ošálit,“ napsal na twitteru. „Vědí, že prohráli a zbylo jim jedině tohle,“ dodal.

Trumpův demokratický rival v boji o Bílý dům Joe Biden podle projekcí amerických médií doposud získal 264 volitelů, k vítězství jich potřebuje 270. Trumpovi zatím připadá 214 volitelů. Ten, kdo vyhraje v Georgii, si připíše dalších 16 volitelů.

V Georgii zatím Trump vede před Bidenem o několik desítek tisíc hlasů, sečteno však není v lidnatých, demokratům nakloněných okresech, podotýká britský The Guardian.

Biden dává dál najevo přesvědčení, že bude příštím prezidentem

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden prohlásil, že jedním z prvních kroků jeho případné vlády bude návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Jeho tým již také spustil internetovou stránku, v níž chce veřejnost informovat o své činnosti při přípravách na přechod ke své administrativě. Podle listu The New York Times se jedná o další krok, jímž chce demokrat signalizovat svoje přesvědčení, že míří k vítězství v letošních volbách.

  Šéfka EK: Příští sankce budou mířit na komponenty v ruských dronech

„Trumpova administrativa dnes (ve středu) oficiálně opustila pařížskou klimatickou dohodu. A přesně za 77 dní se k ní Bidenova administrativa zase připojí,“ napsal na twitteru Biden. Termín, který zmiňuje, připadá na 20. leden, kdy oficiálně začne volební období příštího amerického prezidenta.

Trump poprvé oznámil úmysl od klimatické dohody odstoupit v červnu roku 2017. Nepovažoval ji totiž za výhodnou pro americkou ekonomiku. Jeho administrativa pak zaslala oficiální žádost o vystoupení 4. listopadu loňského roku, která vstoupila v platnost o rok později, tedy ve středu. Demokrat již v kampani tvrdil, že by v případě zvolení rozhodnutí svého předchůdce zvrátil.

Bidenův tým dává svoje sebevědomí najevo i nově spuštěnou stránkou buildbackbetter.com, která si vypůjčuje jedno z hlavních hesel Bidenovy kampaně, jež by se dalo přeložit jako „vybudujme to znovu a lépe“. Jedná se o plán demokratů na obnovu americké ekonomiky, která silně utrpěla kvůli pandemii covidu-19.

Na webové stránce je nyní pouze odstavec textu, podle nějž se hlasy ve volbách stále sčítají a je na americkém lidu, aby si zvolil nového prezidenta. „Krize, kterým tato země čelí, jsou vážné. (…) Přechodový tým se bude nadále naplno připravovat tak, aby administrativa Bidena a Harrisové mohla vyrazit plnou rychlostí hned od prvního dne,“ pokračuje text s odkazem na Bidenovu viceprezidentskou kandidátku Kamalu Harrisovou.

Biden podle projekcí agentury AP získal již 264 hlasů volitelů z 270 potřebných pro zisk křesla v Bílém domě. V několika klíčových státech však zatím nelze předpovědět výsledky. Tým republikánského prezidenta Donalda Trumpa také sčítání hlasů v některých státech právně napadl.

Demokrat již dříve řekl, že se nehodlá prohlásit vítězem, ale že pravděpodobně bude dalším prezidentem. Toto prohlášení jeho štáb vyvěsil i na čelní stranu webových stránek jeho kampaně.

  Ankara kritizuje USA, že spojují prodej F-16 Turecku a vstup Švédska do NATO

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com