Rekordní přírůstky nákaz v USA a Německu, Itálie omezuje vycházení

Ve Spojených státech během 24 hodin přibylo více než 120.000 nových případů nákazy koronavirem, rekordní množství, uvedla AFP s odvoláním na JHU. Rekordní přírůstek hlásí i Německo s počtem 21.506 nových případů. Itálie omezuje noční vycházení, v některých regionech i denní.

Spojené státy zaznamenaly další rekordní přírůstek nakažených

Ve Spojených státech během uplynulých 24 hodin přibylo více než 120.000 případů nákazy koronavirem, což je rekordní množství. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně.

V USA přibylo 123.085 nově potvrzených případů od středy do čtvrtka, uvedla AFP s tím, že tento údaj se vztahuje k 20:30 místního času (02:30 SEČ) v Baltimore, kde JHU sídlí. O den dříve přibylo 99.660 infikovaných, což představovalo nejvyšší denní nárůst od počátku epidemie covidu-19 v USA.

Spojené státy jsou z hlediska počtu nakažených a počtu obětí nejhůře postiženou zemí světa. Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 330 miliony obyvatel nakazilo již více než 9,6 milionu lidí, z nichž téměř 235.000 zemřelo.

Rekordní přírůstky nově nakažených země zažívá v době, kdy čeká na výsledky úterních prezidentských voleb. Jedním z jejich hlavních témat byla právě pandemie covidu-19 a boj proti ní. Situace je nyní nejvážnější na severu a severozápadě USA.

Pandemie covidu-19 ovlivnila i letošní volby, v nichž Američané rozhodovali o novém prezidentovi, budoucím složení Sněmovny reprezentantů a části Senátu. Miliony voličů se v obavách z nákazy rozhodly hlasovat prostřednictvím pošty, což vede k průtahům při sčítání hlasů.

Podle současných projekcí má větší šanci se stát příštím americkým prezidentem demokratický kandidát Joe Biden, který z nezvládnutí pandemie administrativou současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa udělal jedno z hlavních témat své kampaně. Sám prezident, který nebezpečí covidu-19 dlouhodobě bagatelizuje, onemocněl začátkem října.

  Prigožin tvrdí, že na tábor jeho bojovníků zaútočila ruská armáda. Hrozí vojenský převrat, oponuje Girkin

Německo hlásí rekordní přírůstek případů nákazy koronavirem

Německo dnes ohlásilo 21.506 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 166 úmrtí za uplynulých 24 hodin, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Jde o nejvyšší denní přírůstek infikovaných od začátku pandemie.

O den dříve to bylo 19.990 nových případů, což také představovalo dosavadní rekord.

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo minimálně 619.089 lidí a z nich 11.096 nákaze podlehlo.

Přibližně osmkrát menší Česko za středu také zaznamenalo rekordní přírůstek 15.729 nových případů, ale za čtvrtek přibylo 13.231 případů, stejně jako před týdnem. Nákaza se od začátku března potvrdila u téměř 392.000 lidí, celkový počet zemřelých s covidem-19 stoupl na 4330.

V Německu od tohoto týdne začala měsíční karanténa, kvůli které musely zavřít restaurace či divadla. Naopak obchody, školy a školky zatím nadále fungují.

Itálie omezuje noční vycházení, v některých regionech i denní

V Itálii začínají platit zpřísněná opatření proti šíření koronaviru, potrvají nejméně do 3. prosince. V celé zemi se zavádí noční zákaz vycházení, který od října platil v některých regionech, zavřou se muzea a galerie a o víkendech i obchodní centra. V šesti z 20 regionů se pro veřejnost zavřou bary a restaurace a ve čtyřech regionech se omezí pohyb lidí i přes den a zavřou se obchody s nezákladním zbožím.

Šedesátimilionová Itálie je ode dneška rozdělená na červené, oranžové a žluté zóny. Nejpřísnější opatření platí v červené zóně (Lombardie, Kalábrie, Piemont a region Valle d’Aosta), kde smí lidé z domu jen z nutných důvodů, jako je cesta do práce, na nákup či k lékaři. U sebe musí mít prohlášení, v němž uvedou, z jakého důvodu dům opustili, podobně jako to platilo v Itálii na jaře. Stejné prohlášení, které bude namátkově kontrolovat policie, musí mít v celé zemi ti, kdo budou mimo domov mezi desátou hodinou večerní a pátou ranní.

  Pět lidí zemřelo na jihu Slovenska při srážce vlaku z ČR a autobusu

Bary a restaurace, které od minulého týdne musí zavírat v celé Itálii v šest večer, se ode dneška zavřou pro veřejnost úplně kromě regionů v červené zóně i v zóně oranžové, do níž patří Sicílie a Apulie (Puglia). Než začne platit zákaz vycházení, mohou nabízet jídlo s sebou. V červené zóně se zavřou i obchody s výjimkou těch, jež prodávají základní zboží.

V červené a oranžové zóně nesmí lidé opustit region, ani se do těchto regionů nesmí cestovat z jiných než nutných důvodů (například práce, studium či zdravotní důvody).

V celé Itálii se nově omezuje obsazenost veřejné dopravy z dosavadních 80 procent na 50 procent s výjimkou školní dopravy. Základní školy i školky zůstávají otevřené, jen v červené zóně se nařizuje distanční výuka od druhého stupně výše.

Italská vláda zpřísnila už minulý měsíc opatření kvůli koronaviru, když zavřela kina, divadla či posilovny a zkrátila otevírací dobu restaurací, což vyvolalo v řadě měst demonstrace. Od 7. října, kdy parlament schválil prodloužení nouzového stavu do 31. ledna, jsou v Itálii povinné roušky na veřejnosti i venku, pod pokutou 400 až 1000 eur (10.800 až 27.000 Kč).

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com