Blatný: Nebezpečí trvá, navrhnu prodloužení nouzového stavu o měsíc

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek ve Sněmovně uvedl, že na pondělním jednání vlády navrhne, aby se nouzový stav prodloužil o 30 dní. Zatím trvá do 20. listopadu.

„Vláda vyhodnotila, že jsou i nadále naplněny podmínky pro vyhlášení nouzového stavu. Česká republika je i nadále ve stavu nebezpečí. Mám tak v úmyslu na pondělní schůzi navrhnout prodloužení nouzového stavu o 30 dní,“ uvedl ministr při čtvrtečních interpelacích.

Souvisí to podle něj i s chystanou tabulkou, podle které se mají opatření zavádět či rozvolňovat. „Bez existence nouzového stavu se tabulka stává relativně bezcennou a opatření se dostanou do roviny doporučení,“ vysvětlil Blatný.

Bez stavu nouze by vláda nemohla omezovat například shromažďování osob. Blatný varoval, že pokud by se jednalo pouze o doporučení, která by měli lidé dobrovolně dodržovat, účinnost opatření významně klesne a za dva, tři týdny by mohl nastat zásadní zlom k horšímu. Nouzový stav má být podle něj prodloužen „nikoli jako trest, ale v podstatě pro blaho všech lidí v této zemi”.

Zmiňovaná tabulka by měla vycházet z modelu epidemického vývoje o pěti stupních. O tom, jaký právě platí, by se rozhodovalo na základě veřejně dostupných dat o vývoji počtu nakažených a o jejich struktuře. Ke každému stupni jsou přiřazena určitá opatření. Ministerstvo už představilo její ukázkovou verzi, v pátek by se měla veřejnost dozvědět víc.

Aby se nouzový stav prodloužil, bude potřebovat vláda ale také podporu Sněmovny. Ta by se tím měla podle šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka zabývat příští čtvrtek.Nouzový stav nyní platí do 20. listopadu, stejně jako většina přijatých opatření, která omezují život v ČR. Třeba první dva ročníky základních škol by se ale měly otevřít 18. listopadu.

  Kabinet by měl projednat testování na covid-19 či nošení roušek v létě

Zdroj: https://www.novinky.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com