Šéf asociace: V problémech jsou všechny hotely a restaurace v ČR

V problémech kvůli koronavirovým opatřením jsou v současné době všechny hotely a restaurace v Česku. V diskuzním pořadu Partie na stanici CNN Prima News to dnes řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek. Tuzemský cestovní ruch podle něj čeká letos propad ve spotřebě 160 miliard korun. Nynější situace podle něj přepíše mapy cestovního ruchu, připodobnil jí stavu po teroristických útocích v USA 11. září 2001.

„Potřebujeme nějaké trvalé opatření, které tady bude delší dobu, bude preventivní, ale zároveň nebude tak dramaticky zasahovat do ekonomiky,“ uvedl Stárek. Připomněl projekt Stay Safe, který AHR spustila. Členové asociace se touto značkou mohou prezentovat a upozornit tak na svůj zvýšený zájem o problematiku hygieny. Zároveň se tak vůči hostům zavazují dodržovat zásady, které použitím značky deklarují.

„Všechno činíme pro to, abychom tu situaci trvale udrželi tak, aby se tato (koronavirová) vlna neopakovala. Protože třetí vlnu pandemie bychom už tak snadno neustáli,“ řekl Stárek. „Cestovní ruch předpokládá propad ve spotřebě o 160 miliard korun v tomto roce, každým rokem přinášíme zhruba 300 miliard korun. A já bych chtěl jenom říct, že do veřejných rozpočtů odvádíme dohromady 125 miliard korun (ročně) včetně všech odvodů, což je, myslím, docela legitimní k tomu, aby skutečně došlo k nějaké podpoře podnikatelů“, dodal.

Rámcové odhady podle něj hovoří o tom, že zkrachovat by mohla až třetina restaurací a ubytovacích zařízení, číslo ale označil zatím za předčasné. „Teď je důležité, aby ti, kteří mohou přežít, aspoň přes toto období přežili. Podle našich výhledů se zahraniční cestovní ruch, pokud nepřijde něco zásadního, začne postupně oživovat pravděpodobně ve druhém čtvrtletí příštího roku, ten domácí postupně už v lednu,“ uvedl Stárek. Na úroveň roku 2019 se podle něj pak podle evropských odhadů dostane cestovní ruch v letech 2023 nebo 2024.

  Prazdroj nepodpoří kvůli startu ruských sportovců olympiádu v Paříži

Uvedl, že současná vládní nařízení asociace nenapadá, naopak na nich spolupracuje například s Hospodářskou komorou ČR. Zmínil třeba program COVID ubytování. Ministerstvo pro místní rozvoj v pátek uvedlo, že v programu zatím proplatilo 679 příjemcům 550,5 milionu korun. Příjem žádostí skončil 3. listopadu. Státní fond podpory investic (SFPI), který dostal administraci programu na starost, přijal 5502 žádostí za zhruba 2,5 miliardy korun. Vláda na program schválila 3,3 miliardy korun.

Program má provozovatelům ubytovacích zařízení kompenzovat ztrátu za 72 dní nuceného uzavření na jaře. Příspěvek podle kategorie a třídy ubytování činí 100 až 330 korun za pokoj a noc. Podpora se nevztahuje na krátkodobé pronájmy typu Airbnb.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com