V Čechách sněží, silnice jsou s opatrností sjízdné

zr.ru

Na řadě míst v Čechách sněží, řidiči by měli být opatrní. Silnice a dálnice jsou většinou po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností. Na D1 jsou řidiči varováni před sněžením a kluzkou vozovkou mezi 50. a 120. kilometrem. Husté sněžení komplikuje od rána dopravuna jihu Moravy. Mezi 6:00 a 8:00 ráno policisté řešili více než 20 dopravních nehod.

Jihočeský kraj

Na většině jihočeských silnic leží sníh. Úpravu vozovek v noci na dnešek zajišťovalo 170 sypačů. Mírné dopravní komplikace byly na Českobudějovicku a Českokrumlovsku, řekl ČTK náměstek provozního úseku Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje Jan Vykouk.

„Řidiči musí počítat s tím, že začala zima a že na řadě míst sněží. Ale s ohledem na to, že je začátek prosince, se nejedná o nijak dramatickou situaci,“ uvedl.

Dodal, že sněžení zhoršilo sjízdnost některých silnic, třeba I/3, která spojuje České Budějovice s rakouskými hranicemi. „Problémy měla některá auta hlavně kolem Kamenného Újezdu a pak u stoupání u Netřebic,“ uvedl.

Podle předpovědi meteorologů bude na jihu Čech celý den zataženo. Během dopoledne by však mělo přestat sněžit.

Jihomoravský kraj

Na jihu Moravy komplikuje od rána dopravu husté sněžení. Mezi 6:00 a 8:00 ráno policisté řešili více než 20 dopravních nehod, v naprosté většině případů při nich nebyl nikdo zraněn, šlo o lehčí nehody, řekl ČTK mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka.

„Podle vážnosti nehod je vidět, že ve většině případů je důvodem nepřizpůsobení jízdy aktuálnímu stavu vozovky. Obvykle bývají v tuto hodinu v kraji maximálně čtyři nehody, nyní je jich v systému asi 23,“ uvedl Chaloupka. Hasiči zatím museli zasahovat u pěti nehod, kdy auta skončila na střeše nebo mimo silnici.

Jediná nehoda se do 8:00 stala na dálnici D1, kde se poblíž Ostrovačic srazily dva kamiony, jsou ale v odstavném pruhu a nebrzdí provoz.

Komplikace v dopravě je třeba očekávat celé dopoledne, kdy má husté sněžení pokračovat.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek sněžilo. V Krkonoších a v Orlických horách na silnicích ráno ležela ujetá vrstva sněhu, na Rychnovsku byl na cestách rozbředlý sníh. Hlavní silniční tahy v nižších polohách kraje byly dnes ráno po chemickém ošetření mokré. Řidiči musejí být při jízdě opatrní. Teploty dnes ráno klesly až k minus pěti stupňům Celsia, uvedli silničáři a meteorologové.

  Ukrajinci se vracejí: RegioJet a Ukrajinské dráhy se dohodly na spojení Praha – Kyjev

Policie v kraji od dnešních 06:00 do 08:00 evidovala přibližně 20 nehod. Ve většině případů byl jejich příčinou smyk na kluzké vozovce. „Například v Hradci Králové ve čtvrti Pouchov řidička narazila do sloupu veřejného osvětlení. Nehody se zatím obešly bez tragických následků, uvedla pro ČTK mluvčí policie Lucie Konečná.

Přes den by mělo být v Královéhradeckém kraji zataženo až oblačno se sněžením, místy i vydatnějším. Odpoledne a večer by od západu mělo sněžení ustávat. Teploty by se měly pohybovat od minus jednoho do dvou stupňů Celsia, na horách má být od minus dvou do minus pěti stupňů.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji místy sněží, pozor by si měli dát motoristé v horských oblastech, sníh ale padá i na Českolipsku. Hlavní tahy v kraji jsou většinou holé a po chemickém ošetření vlhké, místy mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, žádné problémy ale zatím podle policie hlášeny nejsou.

Opatrní by měli být motoristé v horských oblastech a hlavně na silnicích nižších tříd, kde leží ujetá vrstva sněhu. Bez zimní výbavy by do hor neměli vyjíždět, ta je ostatně na 16 silnicích zejména v Jizerských horách a Krkonoších povinná. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, pravidelně se s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy znovu projedou až na jaře.

Teploty v kraji klesají dnes ráno až k minus pěti stupňům, přes den mohou podle meteorologů vystoupat maximálně na dva stupně. Na horách ale bude celý den mrznout, ve střediscích toho využívají k zasněžování. Sněhové přeháňky se budou objevovat po celý den.

Plzeňský kraj

V Plzeňském kraji dnes na některých místech sněžilo. Silnice jsou většinou holé nebo mokré po chemickém ošetření. Například na jižním Plzeňsku se na nich místy vrstva rozbředlého sněhu, informuje Ředitelství silnic a dálnic. V kraji se stalo také několik dopravních nehod, obešly se většinou s lehkým zraněním, řekla mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

  Blatný: Konec nouzového stavu postihne nemocnice do dvou týdnů

U Dobříva na Rokycansku narazilo osobní auto do sloupu veřejného osvětlení. „Na místě byla ošetřena starší žena s lehčími zraněními a transportována do Rokycanské nemocnice,“ uvedla Svobodová. S lehčími zraněními převezla sanitka do Strakonické nemocnice další ženu, která havarovala u Rábí ve směru na Horažďovice. Auto skončilo mimo vozovku. Nehoda se stala také u Nepomuku, kde auto skončilo v příkopu, starší muž neutrpěl žádná zranění.

Podle mluvčího hasičů Petra Poncara se nehody obešly bez úniku pohonných hmot.

Středočeský kraj

Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V terénu jsou všechny sypače, výraznější problémy zatím nejsou hlášeny, řekl ČTK dnes ráno pracovník dispečinku krajské správy a údržby silnic. Sněžení komplikuje veřejnou dopravu v okolí Prahy.

„Začalo sněžit a fronta šla na sever. Postupně vyjely všechny sypače,“ uvedl dispečer.

Cestáři ve středních Čechách mají střediska v Kladně, Benešově, Kutné Hoře a Mnichově Hradišti. Podle dispečera ráno cestáři vyjížděli na silnice v celém kraji, nejpříznivější situace byla u Mnichova Hradiště.

Sněžení bylo ráno hlášeno například i na Pražském okruhu nebo dálnicích D1 a D11. Řidiči by tam měli počítat s horší viditelností.

Pražská integrovaná doprava zaznamenala největší problémy v okolí Štěchovic, Jílového u Prahy a Černošic. Provoz na lince 630 mezi Berounem a Kladnem je přerušen, podobné je to s autobusy z Jílového do Prahy. Ostatní spoje hlásí zpoždění.

Kraj Vysočina

Dopravu na Vysočině dnes zkomplikovalo první významnější sněžení letošní zimy. Silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Policie evidovala k 7:30 asi 12 nehod, většinu na Třebíčsku a jen s lehkými následky. Sněžit začalo okolo 03:00 na Pelhřimovsku a sněhové přeháňky se postupně posouvají napříč Vysočinou. ČTK to řekl Dalibor Tomšů z dispečinku krajské správy a údržby silnic. Na kluzkou vozovku a sníh na dálnici D1 upozorňuje řidiče i státní Ředitelství silnic a dálnic.

Upravit silnice vyjelo v kraji nejprve asi 60 sypačů se solí. „Teď se přidávají i inerty. Z Pelhřimovska se sněžení přesunulo na Jemnicko. Šlo to pod úhlem 45 stupňů krajem Vysočina,“ řekl Tomšů. Všechny silnice jsou ale podle něho s opatrností sjízdné. Problematický je třeba úsek sinice I/38 Dlouhá Brtnice – Hladov, kde zůstaly stát kamiony. Sypače tam po 06:00 zamířily už podruhé.

  Česká justice: Mynář porušil zákon při přestavbě vily

Podle mluvčí policie Dany Čírtkové je tam nyní špatně sjízdný asi desetikilometrový kopcovitý úsek, kde se tvoří kolony kamionů. „Podobné je to i na silnici I/ 23 za Náměští nad Oslavou směrem k Brnu, tam je také docela velké stoupání,“ řekla Čírtková.

Vozovky na Vysočině byly podle Čírtkové kluzké už od pondělního večera, kdy se ale provoz obešel bez nehod. Po ránu jich začalo přibývat. Nejvíc na Třebíčsku, kde policie zvýšila počet týmů, které s řidiči nehody řeší.

„Aby řidiči nemuseli dlouho v tomto počasí na zpracování nehody čekat,“ řekla Čírtkova. Na Třebíčsku se zatím stala asi desítka nehod.

Na D1 jsou řidiči varováni před sněžením a kluzkou vozovkou mezi 50. a 120. kilometrem. Přitom okolo 90. kilometru u Humpolce ještě neskončila letošní část modernizace dálnice a auta tam vjíždějí do zúžení.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu může být dnes sněžení na Vysočině přechodně i vydatnější a nejvyšší denní teploty nepřekročí nulu. V noci nohou být srážky spíš smíšené, někde s mrznoucími mlhami.

Zlínský kraj

Silnice I/69, hlavní spojnice mezi Zlínem a Vsetínem, je od rána neprůjezdná kvůli nehodě nákladního auta. Vůz havaroval poblíž Lutoniny na Zlínsku, událost se podle webových stránek policie obešla bez zranění. Omezení podle údajů policie nejspíše potrvá několik hodin. Řidiči mohou využít objízdnou trasu po silnicích I/49 a I/57 přes Valašskou Polanku na Vsetínsku.

Nehody jsou hlášeny i z jiných míst ve Zlínském kraji. Podle aktuálních informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musejí motoristé v regionu počítat s mrznoucím deštěm, na Vsetínsku a Kroměřížsku místy se sněhovými přeháňkami. Na vozovkách v kraji se tvoří námraza, případně náledí.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com