Průzkum: Češi plánují nosit roušky, i když bude dostupná vakcína

seznamzpravy.cz

Češi plánují v rizikových situacích nosit roušky, i když už bude na trhu dostupná vakcína proti koronaviru. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro českého výrobce nákrčníků s výměnnými nanofiltry Purtana. Průzkum, jehož výsledky má ČTK k dispozici, se uskutečnil na vzorku 550 respondentů z celé země. Zcela odložit roušky podle něj neplánuje 62 procent dotázaných.

„Číslo se zdá být vysoké, ale má podle mého názoru své důvody. Myslím, že jsou lidé obecně k vakcínám a očkování zdrženlivější a volí i jiné formy ochrany. Navíc chtějí být očividně odpovědní a chránit nadále sebe i okolí, alespoň v těch rizikovějších místech a situacích,“ uvedl zakladatel Purtany Roman Spáčil. Roušky, nákrčníky a respirátory se podle něj zařadí mezi běžnou součást životů, tak jako například v asijských zemích.

Aktuální průzkum dále ukázal, že 58 procent lidí v současnosti nosí jednorázové roušky, textilní roušky bez filtru má pak doma 52 procent lidí. Výměnným nanofiltrům pak dává přednost asi desetina populace. Skoro 80 procent lidí se navíc podle průzkumu před virem chrání posilováním imunity prostřednictvím konzumace ovoce a zeleniny, 68 procent je ještě doplňuje vitamíny. Třetina lidí také cvičí.

Dvě třetiny respondentů však uvedly, že ani po schválení účinné vakcíny se nenechají proti koronaviru očkovat – 45 procent lidí uvedlo, že je to z obavy o bezpečnost vakcíny, dalších 14 procent pak považuje očkování za zbytečné. „Mám indikace, že pro mnoho lidí je vakcína připravena příliš narychlo, navíc spousta lidí očkování odmítá z mnoha důvodů. Skupina lidí, kteří se kloní k přirozenějším formám ochrany zdraví a k těm neinvazivním, je stále větší,“ dodal Spáčil. Značku Purtana uvedl pražský podnikatel na trh letos na jaře, při první vlně pandemie.

Autor: ČTK

  Vojtěch: Zlom v epidemii by mohl nastat během pěti nebo šesti týdnů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com