Vězeňská služba zaměstná ve svých nemocnicích odsouzené lékaře

idnes.cz

Vězeňská služba zaměstná ve svých nemocnicích odsouzené lékaře. Informaci České televize potvrdila ČTK mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová. ČT uvedla, že prvním z takto nasazených lékařů je Petr Kott, který byl odsouzen v korupční kauze dalšího lékaře, někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha.

„K tomuto kroku jsme přistoupili, protože ve Vězeňské službě je tragický nedostatek lékařů,“ řekla ČTK mluvčí. Dodala, že bezpečnostní sbor takto zároveň reaguje na koronavirovou situaci.

Kučerová uvedla, že první z lékařů dnes nastoupil ve vězeňském covidovém centru v Brně. To, že jde o bývalého poslance za ODS Kotta, nepotvrdila. Sdělila ale, že specializací lékaře je ORL, což je i Kottova odbornost. „Velice nám to pomůže,“ podotkla.

Připomněla, že už dříve takto odsouzení lékaři ve věznicích pracovali, poslední tímto způsobem působil v 90. letech. K obnovení této praxe podle mluvčí nebylo zapotřebí změnit legislativu, bylo ale nutné vytvořit určité podmínky. „Má to svá specifika. Dotyčný odsouzený lékař bude pracovat pod vedením,“ řekla bez dalších podrobností.

Ve výkonu trestu je podle Kučerové aktuálně deset lékařů, ne každý se ale může do práce zapojit. Bezpečnostní sbor zaměstná v oboru jen ty lékaře, kteří nebyli odsouzeni v souvislosti s výkonem svého povolání.

O možnost pracovat za mřížemi jako lékař už dříve projevil zájem někdejší hejtman a exministr zdravotnictví za ČSSD Rath. Vězeňská služba nicméně tehdy zastávala stanovisko, že vězeň – lékař ve svém oboru pracovat nemůže. Argumentovala legislativou, podle níž nesmí mít vězeň přístup k omamným látkám, peněžní hotovosti ani k osobním údajům. Bezpečnostní sbor ale zároveň uváděl, že hledá cesty, jak odsouzené lékaře zaměstnat ve vězeňských nemocnicích v Brně a v Praze na Pankráci.

Česká lékařská komora nezaměstnávání odsouzených lékařů dlouhodobě kritizovala, podle ní je zdravotní péče ve věznicích podfinancovaná a špatně zajištěná.

  Lepší já než pátý ministr, říká Vojtěch. Děti od 12 let chce očkovat v létě

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *