MPO připravuje program kompenzací pro všechny zasažené provozy

novinky.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje program pro všechny zasažené provozy, kdy budou kompenzace počítány za uzavřené dny. Měl by fungovat na principu nedávno schváleného dotačního titulu COVID gastro. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Úřad bude na programu pracovat celý následující týden, Havlíček ho předloží na dalším jednání vlády.

Stravovací zařízení by měla mít podle projektu COVID gastro nárok na 400 korun na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka za každý den uzavření. Obdobná metodika by měla být použita i pro další zasažené obory, které musely kvůli vládním opatřením v boji proti koronaviru uzavřít provoz.

„Myslíme si, že tím srovnáváme prostředí, a na žádosti podnikatelů, kteří chtěli, aby byly podmínky férové pro všechny. Proto se domníváme, že jsme připravili dobré řešení,“ řekl Havlíček.

Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií a souvisejícími vládními opatřeními podle Havlíčka mohli už dříve čerpat podporu na mzdy či nájemné. Tyto prostředky ale musely na náklady vydat a nemohly z nich splácet například leasingy nebo úvěry. Podle Havlíčka byl proto s velkým zájmem přijat program COVID gastro, jak ze strany podnikatelských svazů, tak samotných podnikatelů. Snahou je v něm pokračovat i u dalších odvětví.

Na COVID gastro vláda schválila 2,5 miliardy korun, bude se vztahovat na období od 14. října do 31. prosince. Podnikatelé nedostanou dotaci za dny, kdy mohli mít otevřeno. Zatím není jasné, od kdy bude možné o tento příspěvek žádat. Podle vládních materiálů by však měl být spuštěn nejpozději v lednu.

Specializované programy vláda dosud připravila pro stravovací zařízení, ubytovací služby, lázně, rekreační zařízení zaměřená na školy v přírodě, autobusové dopravce, vznikly programy COVID kultura nebo COVID sport.

  Šéf asociace: V problémech jsou všechny hotely a restaurace v ČR

O jasně mířenou pomoci dlouhodobě žádají také zástupci kongresového, veletržního a eventového průmyslu, stejně jako všech vnitřních sportovišť.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com