Školy od ledna přecházejí opět na distanční výuku, maturanty čeká boj

Ministr školství Robert Plaga oznámil, že od 4. ledna budou do škol chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou i mateřské a speciální školy. Zbytek dětí se opět bude učit distančně. Školství se tak vrací do podmínek pátého stupně protiepidemické pohotovosti.

„Lze to pouze akceptovat. Pokud tak ministerstvo rozhodlo, budeme muset od ledna opět přejít na distanční výuku. Problém to je zejména pro maturitní ročníky. Stejně tak praktická výuka se dá obtížně odučit distančně,“ reagoval předseda Unie školských asociací CZESHA, Jiří Zajíček pro iDNES.cz.

Největším problémem mezi učiteli stále převládá příprava maturantů na zkoušky: „Nejhorší to bude pro maturanty. Ti v loňském roce měli distanční výuku skoro celé druhé pololetí a teď znovu,“ vyjádřila se pro iDNES.cz předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií, Renata Schejbalová.

Dodala také, že i sebelepší distanční výuka nenahradí prezenční. „Ať se snaží učitelé sebevíc, tak to není ono. Ve škole se toho stihne mnohem víc i sociální kontakt je důležitý,“ řekla Schejbalová.

„Vůbec nás to nepřekvapilo. Vzhledem k tomu, jak se ta čísla v posledních dnech vyvíjejí. Mohlo to překvapit jen naprosté minimum učitelů a ředitelů,“ komentoval situaci Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol.

Většinu žáků tak od 4. ledna čeká znovu výuka od počítačů. „Vydržet se to dá, ale samozřejmě postupně budou narůstat rozdíly mezi jednotlivými dětmi, protože jsou žáci, kteří distanční výuku zvládají velmi dobře, pak jsou ti druzí, kteří to z nejrůznějších důvodů nedávají. Pro ně to je samozřejmě problém. Ty nůžky se budou stále více rozevírat,“ popisuje Černý, který je zároveň ředitelem základní školy v Praze-Klánovicích.

Prezident Asociace ředitelů základních škol také ve vysílání zmínil jeden z pozitivních dopadů distanční výuky. „Zrovna dneska mi napsala jedna maminka, která má chronicky nemocné dítě, které v době normální výuky skoro neustále chybí. Rodiče těchto dětí považují covid za jakési požehnání. Najednou jsou tyto děti na tom stejně jako ty ostatní, protože se všichni učí na dálku. Jsem rád, že ta situace alespoň někomu pomohla,“ uzavírá Černý.

  Počet úmrtí překročil 19.000, nových případů opět přes 10.000

Výjimka pro maturanty?

Asociace ředitelů základních škol se bude snažit prosadit pro maturanty výjimku. „Chtěli bychom, aby se poslední ročníky základních a středních škol vrátili do škol co nejdříve,“ říká Černý.

Školy budou fungovat v distanční formě vzhledem k tomu, že platnost pátého stupně PES stanovila vláda do 10. ledna, minimálně týden. Pokud pak klesne Česko do čtvrtého stupně, možná bude školství následovat s týdenním zpožděním. Na podzim to tak bylo, aby se mohly školy na změnu v klidu připravit.

Školy poprvé omezily výuku začátkem března. V květnu se potom mohli vrátit pouze studenti závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol pro účely přípravy na maturitní a závěrečné zkoušky. 

V malých skupinách se mohli vrátit i žáci 9. tříd základních škol, ale výhradně pro účely přípravy na přijímací zkoušky, dále studenti všech ročníků vysokých škol. V září se studenti vrátili do škol s ochrannými pomůckami.

Zdroj: https://www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com