FN Brno začala očkovat proti covidu, první byl Blatný

novinky.cz

Fakultní nemocnice Brno dnes zahájila očkování proti nemoci covid-19. Prvním očkovaným byl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který byl před odchodem na ministerstvo v nemocnici náměstkem. Zařízení má asi 3000 vakcín. Dalších bezmála 2000 má Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která začala očkovat v ranních hodinách.

Ministr podstoupil očkování krátce po 10:00. „Jsem rád, že máme bezpečnou vakcínu a můžu lidem ukázat, že není čeho se bát,“ řekl bezprostředně po očkování Blatný. Podle něj není náhodou, že vakcína přišla do ČR v období Vánoc. „Vánoce jsou spojeny s dobrými zprávami a nadějí. Možnost očkování pro nás pro všechny je dobrou zprávou a nadějí, že se budeme moct vrátit k normálnímu životu,“ uvedl Blatný. Vyzval spoluobčany, aby se očkovali, zejména oslovil starší generaci. „Očkování je ochrání a umožní jim znovu se setkávat s blízkými. Nenabízel bych nic, čemu bych sám nevěřil a sám nevyzkoušel. Očkování má smysl,“ zdůraznil Blatný.

Kromě pracovníků poslouží první dodávka vakcíny i pro seniory z léčeben dlouhodobě nemocných, například z Nemocnice Milosrdných bratří. Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá ČTK řekla, že vakcíny chce nemocnice vypotřebovat do tří dnů, v úterý by mělo dorazit dalších 10.000 vakcín. „Poté nám už bude každý čtvrtek chodit 10.000 vakcín,“ poznamenala Plachá. O přerozdělení se bude jednat.

Svatoanenská nemocnice poskytne část z první dodávky vakcín Masarykovu onkologickému ústavu, Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie a také domovům pro seniory Jihomoravského kraje.

Česká republika má k dispozici téměř 10.000 vakcín. Polovina zůstala v Praze, kde dnes ráno podstoupil očkování jako první premiér Andrej Babiš (ANO), polovina zamířila do Brna. Kromě zdravotníků se vakcíny dostanou například i do domovů seniorů Jihomoravského kraje. Podle Blatného budou chodit další vakcíny postupem času, v první části příštího roku by měla být dostupná i pro širší veřejnost. „Největší množství dávek se do České republiky dostane od února a dále,“ řekl Blatný. Do té doby bude v zemi kampaň, která bude mít za úkol přesvědčit lidi, aby se nechali očkovat. V příštích dnech se spustí registrační systém, v lednu by měl začít pracovat i objednávkový systém. Podle Blatného se bude zpočátku očkovat asi 300 lidí denně, nyní je nasmlouvaných asi 30 center. Časem by se měl počet zvýšit na desetitisíce osob denně na více než 200 místech.

  Zima: Zeman by měl zůstat v nemocnici, jmenovat Fialu v Lánech by mohl

Svatoanenská nemocnice v Brně zahájila očkování proti covidu-19

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zahájila dnes ráno kolem 8:30 očkování proti nemoci covid-19. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Prvním očkovaným byl jeden ze zaměstnanců, dosud se jich na očkování přihlásilo kolem 800. Nemocnice má bezmála 2000 vakcín.

Svatoanenská nemocnice vytvořila pro zdravotníky rezervační systém, do kterého se mohou hlásit. „Celkem je přihlášených asi 800, ale stále se hlásí dál. Dnes budeme očkovat asi 50 lidí. Máme očkovací ambulanci, ale část pracovníků podstoupí očkování přímo na svých pracovištích,“ řekla Lipovská.

Po očkování zdravotnického personálu přijde na řadu nezdravotnický personál. „Část vakcín dáme i Masarykovu onkologickému ústavu a Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Vakcínu od nás dostanou i domovy seniorů Jihomoravského kraje,“ vyjmenovala Lipovská.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..