Babiš v MfD: Česko s Tálibánem určitě jednat nebude

irozhlas.cz

Česká republika s Tálibánem určitě jednat nebude. V rozhovoru s Mladou frontou DNES to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Postoj k Afghánistánu pod vedením Tálibánu je podle něj spíš otázkou na Evropskou radu nebo na debatu v Severoatlantické alianci (NATO). Jestli se dá radikálnímu islamistickému hnutí Tálibán, které v polovině srpna ovládlo Afghánistán, věřit, ukáže podle Babiše čas.

„Česká republika s Tálibánem určitě jednat nebude. Pro nás skončila mise, zachránili jsme lidi, které jsme potřebovali zachránit,“ řekl dnešní MfD Babiš. Zopakoval, že Česko misi zvládlo.

„Tálibán se zatím tváří a chce ukázat světu, že když spojenecká vojska odešla, není v Afghánistánu žádný problém. A že tudíž není důvod, aby Afghánci opouštěli zemi. Jestli jim můžeme věřit, nebo ne, to ukáže až čas,“ reagoval Babiš na dotaz, zda se v Evropě obává podobné migrační vlny jako v roce 2015.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) před týdnem v reakci na vývoj situace v Afghánistánu ČTK řekl, že Česko bude muset po pádu Kábulu akceptovat realitu v Afghánistánu a usilovat o aktivnější spolupráci se zeměmi, které mají kontakty na Tálibán. Jaké budou vztahy České republiky s Tálibánem, je podle něj předčasné říkat.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu uvedla, že Tálibán je nyní afghánskou realitou. Německo a další západní země podle ní musí s Tálibánem vyjednávat, aby nebylo ztraceno vše, čeho se v zemi za posledních 20 let dosáhlo.

Od poloviny srpna, kdy Tálibán Afghánistán bleskově ovládl, se podařilo ze země evakuovat 82.300 lidí. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil Bílý dům. Kábulské letiště, odkud jsou evakuační lety vypravovány, střeží američtí vojáci. Tálibán ale trvá na tom, že do 31. srpna musí americké a další zahraniční jednotky ze země odejít.

  Plaga věří, že testy budou včas, záležet ale bude i na epidemii

Česko z afghánského Kábulu přepravilo před týdnem do Prahy třemi lety téměř 200 lidí, z toho 170 Afghánců. Třetí letadlo přistálo v Praze minulý týden ve středu. Do Česka armádní letouny evakuovaly zaměstnance české ambasády, české vojáky, afghánské spolupracovníky velvyslanectví a české armády s rodinami a také Afghánce, kteří mají v Česku trvalý pobyt. Několik lidí česká letadla přepravila pro Polsko a Slovensko.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *