Tankový den přilákal davy návštěvníků, přijel i prezident Pavel

Davy příznivců vojenské historie dnes zamířily do lešanského vojenského muzea na 19. ročník akce Tankový den. Hlavním tahákem byl nově zaváděný tank do výzbroje české armády Leopard 2A4. Jeho ukázku veřejnosti se podařilo dohodnout s vedením 73. tankového praporu. Nechyběla ani historická technika nebo ukázka bojů z druhé světové války. Akce tradičně přilákala tisíce lidí. Mezi návštěvníky byli i prezident Petr Pavel nebo ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která zveřejnila fotografie z akce na síti X, dříve twitteru.

Letos pořadatelé připomněli vojenskou intervenci vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Návštěvníci tak zhlédli vojenská vozidla, která v připomínaném roce sloužila v různých armádách. Šlo například o nákladní automobily ZIL-157 a GAZ-66, lehký terénní automobil GAZ-69 či obrněný transportér BRDM-1.

Na programu byly také ukázky bojových vozidel z druhé světové války i pozdějšího období. Představil se například český lehký tank Lt-38, stíhač tanků Hetzer či italský dělostřelecký tahač SPA. Členové klubů vojenské historie připravili ukázku z italského tažení v letech 1943 až 1945. Boje mezi sebou svedly americké a německo-italské jednotky.

Vojenské technické muzeum v Lešanech se otevřelo v roce 1996 v bývalých dělostřeleckých kasárnách. V halách, pod přístřešky a na volném prostranství představuje stovky historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel. Rozsahem a složením sbírek patří mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků z období 1918 až 1939 a kolekce kanonů systému Škoda.

ČTK

  Vláda posílá do sněmovny žádost o dalších 30 dnů nouzového stavu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com