V Tel Avivu se střetly skupiny migrantů z Eritreje, útočí i na policisty

Nejméně 75 lidí včetně 25 policistů bylo dnes zraněno v Tel Avivu při střetech mezi znesvářenými skupinami eritrejských imigrantů, z nichž někteří útočí i na policii. Počet zraněných zřejmě poroste, protože střety pokračují, informoval server The Times of Israel (ToI). Podle jednoho z policejních důstojníků, jehož citoval deník Haarec, policie násilnosti očekávala, ale ne v takovém rozsahu.

Izraelská policie uvedla, že policisté se snažili dvě znesvářené skupiny Eritrejců rozehnat slzným plynem, ale i střelbou do vzduchu, protože měli obavy o svůj život. Podle ToI není jasné, zda mají střelné zbraně i Eritrejci. Na videích zveřejněných na sociálních sítích jsou vidět dvě skupiny emigrantů, které na sebe házejí kameny a bijí se holemi. Na některých záběrech je vidět, jak hází kameny i na policisty. Na fotografiích jsou vidět také zničená policejní auta a poničené předzahrádky místních restaurací.

„Byli jsme velmi překvapeni takovým násilí, podobné scény vídáme na Západním břehu,“ citoval Haarec jednoho z policistů, který připomněl izraelsko-palestinské střety okupovaném Západním břehu. Jeden z eritrejských emigrantů deníku Haarec řekl, že neúspěšně žádali policii, aby zrušila dnešní akci organizovanou eritrejskou ambasádou. Ta chtěla oslavit 30. výročí nezávislosti africké země.

Tel Aviv zažil střety mezi eritrejskými příznivci vlády africké země a jejími odpůrci v minulých letech už vícekrát. Izraelské úřady při udělování azylu nerozlišují, zda jsou eritrejší migranti ve své zemi pronásledováni kvůli kritice režimu, či jsou vládními stoupenci. Mnozí chudou zemi opustili z ekonomických důvodů. V Izraeli žije asi 25.000 Eritrejců, kteří tvoří většinu afrických žadatelů o azyl v Izraeli, jichž je podle ToI něco přes 30.000.

Eritrea vznikla před 30 lety vyhlášením nezávislosti na sousední Etiopii a od té doby má stále stejného prezidenta, Isajase Afewerkiho. Tato chudá východoafrická země ležící u Rudého moře, v níž žije odhadem čtyři až sedm milionů obyvatel, je někdy označována jako „Severní Korea Afriky“. V Eritreji je totiž legální jen jedna politická strana, neexistuje tam svoboda slova a pro legální opuštění země je nutné povolení úřadů. Asi polovina Eritrejců jsou křesťané a polovina muslimové.

  Slovensko od pátku zpřísní podmínky vstupu do země. Zvýhodní očkované proti covidu-19

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com