Americký Senát přehlasoval Trumpovo veto obranného rozpočtu

Americký Senát se přidal ke Sněmovně reprezentantů a přehlasoval prezidentovo veto obranného rozpočtu. Poprvé za čtyři roky úřadování tak Donald Trump musí akceptovat zvrácení své snahy odmítnout opatření schválené Kongresem. Proti prezidentově vetu se postavila i většina jeho republikánů, když pro rozpočet hlasovalo 81 senátorů a proti jich bylo pouze 13, uvedla agentura AP.

Senát se kvůli zákonu o rozpočtu ve výši 740 miliard dolarů (téměř 16 bilionů Kč) označovaném zkratkou NDAA mimořádně sešel na Nový rok. Už při prvním procedurálním hlasování o omezení debaty se pro vyslovilo 80 zákonodárců a jen 12 bylo proti. Jasně se tak ukázal poměr sil, který hovořil v Trumpův neprospěch, ačkoli republikáni mají v Senátu většinu.

„Senát se soustředí na toto: dokončit každoroční obrannou legislativu… Schválili jsme ji už 59 let v řadě a tak či onak schválíme i šedesátý výroční NDAA než Kongres v neděli uzavře svou schůzi,“ uvedl před hlasováním šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Již při hlasování ve Sněmovně reprezentantů se proti prezidentovi postavila značná část republikánů, pro obranný rozpočet jich spolu s demokraty hlasovalo 109. Republikáni v Senátu se zachovali podobně, a Trump tak těsně před odchodem z Bílého domu utržil od Kongesu citelnou ránu. Jeho dřívější veta ve všech případech odolala.

Trump vetoval NDAA těsně před Vánoci. Požadoval mimo jiné, aby k němu zákonodárci připojili ustanovení o zrušení normy umožňující aktuální podobu digitálních platforem, které hlava státu označuje za zaujaté v neprospěch republikánů. Nelíbila se mu také pasáž o přejmenování vojenských základen, které nesou jména generálů bojujících v občanské válce v letech 1861 až 1865 na straně Konfederace.

Autor: ČTK

  Lavrov kritizoval země NATO za to, že mu překazily let do Srbska. Kreml to označil za ‚nepřátelský čin‘

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com