Trump podle médií nezná meze, rozdmýchává spory ve vlastní straně

Getty Images

Americký prezident Donald Trump po volební porážce vede povstání zevnitř Bílého domu a jeho pokračující snaha zneplatnit výsledek voleb ukazuje bezmezné odhodlání udržet se u moci. Takto hodnotila některá americká média aktuální dění poté, co vyšel najevo Trumpův nátlak na nejvyššího volebního činitele státu Georgia. Další analýzy rozebírají i to, jak Trump svým jednáním rozděluje Republikánskou stranu. Do obzvláště složité situace staví viceprezidenta Mikea Pence, po kterém zřejmě žádá nemožné, tedy změnu výsledků voleb.

Šéf Bílého domu v nich prohrál poměrem 306 volitelských hlasů ku 232 poté, co si kandidát Demokratické strany Joe Biden připsal těsná vítězství v klíčových státech jako Arizona, Georgia nebo Wisconsin. Svého soupeře však Trump za nově zvolenou hlavu státu neuznal a místo toho opakuje konspirační teorie o „zmanipulovaných“ volbách.

„Prezident zachází daleko za pouhé ventilování frustrace nebo vytváření záchranného narativu na vysvětlení prohry… Posouvá nebo překračuje hranice tradic, slušnosti a možná i zákona, aby našel způsob, jak se udržet v úřadu,“ napsal v pondělí deník The New York Times (NYT) v článku s titulkem: Povstání zevnitř Oválné pracovny.

Trump se v týdnech po oznámení Bidenova vítězství obracel na činitele v několika státech se žádostmi o podporu svého pokusu zvrátit porážku. Nejviditelnější je ovšem jeho tlak na stranické kolegy ve vedení státu Georgia, obzvláště po nedělním zveřejnění nahrávky telefonátu s tamním státním tajemníkem Bradem Raffenspergerem. Tomu prezident říkal, že chce „najít“ tisíce hlasů, přičemž naznačoval, že Raffenspergerovi v případě neochoty spolupracovat hrozí nespecifikované následky.

„Trump se od 3. listopadu vydává do neprobádaného a nebezpečného území a stal se prvním prezidentem, který se po prohraných volbách pokusil zůstat ve svém úřadu skrze odmítnutí vůle voličů a zavržení výsledku hlasování sboru volitelů,“ komentuje dnes vývoj agentura AP. Sobotní telefonát se šéfem voleb v Georgii prý naplno ukázal, že Trump nebere ohledy na důsledky svého jednání pro demokratickou tradici USA.

  Ruští vojáci se podle Moskvy začínají vracet do posádek, Kyjev to vítá

Prezidentovy kroky by ovšem mohly poškodit i jeho Republikánskou stranu. Jak píše web Politico, Trump její představitele rozděluje nejen přístupem k volebnímu výsledku, ale také požadavkem na vyšší příspěvek pro Američany spojený s koronavirovou krizí a útoky na stranické kolegy. Šéf Bílého domu mimo jiné po republikánských zákonodárcích požaduje, aby se pokusili výsledek prezidentské volby změnit při jeho středečním vyhlašování v Kongresu, což je podle médií plán odsouzený k nezdaru.

Přesto se k němu hlásí řada republikánů včetně desítky senátorů. Ti, kteří plánovaný protest proti výsledkům nepodpořili, pak sklízí prezidentovu nevoli, jako například zástupce státu Arkansas Tom Cotton. „Republikáni mají klady a zápory, ale jedna věc je jistá, nikdy nezapomínají!“ vzkázal mu v pondělí Trump.

V nejošidnější situaci svého čtyřletého úřadování se podle AP nachází viceprezident Pence, který by měl ve středu předsedat společnému zasedání dvou komor Kongresu a jehož úlohou bude oficiálně oznámit vítěze v hlasování prezidentského sboru volitelů. Role viceprezidentů je v tomto procesu především ceremoniální a Pence tak nyní stojí před rozhodnutím, zda se přikloní k ústavě, nebo ke svému šéfovi, uvádí AP.

Trump dal svůj postoj poměrně jasně najevo, když v pondělí večer vystoupil před voliče v Georgii. „Doufám, že nás Mike Pence podrží,“ řekl. Viceprezident na stejném mítinku žádný konkrétní plán neavizoval a podle NYT se očekává, že nakonec před zákonodárci a televizními kamerami prohlásí Bidena za vítěze.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..