Pyrotechniku lidé na Silvestra odpalovali dříve než obvykle

pix-feed.com

Vývoj koncentrací prachových částic v souvislosti s odpalováním pyrotechniky na oslavu příchodu Nového roku byl letos jiný, než je pro tuto noc běžné. Místo půlnoci je znečištění patrné již mnohem dříve. Důvodem jsou nové vyhlášky měst, vládní nařízení omezující vycházení či shromažďování nebo ekonomická situace. Na blogu brněnských hydrometeorologů to uvedl Jáchym Brzezina. Na znečištění ovzduší pyrotechnikou upozornila Česká televize na svém twitterovém účtu.

Odborníci srovnávali koncentraci prachových částic pěti silvestrovských nocí od roku 2016 po letošek v Brně a Praze. V absolutních číslech poslední silvestrovská noc nebyla nijak výjimečná. „Velmi se však lišil průběh koncentrací pevných částic. Zatímco v jiných letech dochází k prudkému nárůstu mezi 23. hodinou a půlnocí a koncentrace dále stoupají se špičkou v průměru mezi 1. a 2. hodinou ranní, na přelomu let 2020/2021 jsme pozorovali nárůst již výrazně dříve,“ uvedl Brzezina.

Pyrotechniku lidé nejvíce odpalovali mezi 19:00 a 21:00, tedy před zákazem vycházení po 21:00. Podobný trend vědci zaznamenali také v Ostravě nebo Plzni. Na venkovských stanicích byly koncentrace pevných částic ve večerních hodinách poloviční ve srovnání s velkými městy.

Vůbec nejvyšší naměřenou hodnotu odborníci pozorovali mezi 23:00 a půlnocí na brněnské stanici Zvonařka, která je také stanicí s nejvyšším překročením imisního limitu v České republice za celý rok 2020. „Tyto dvě skutečnosti spolu nesouvisí. Zatímco dlouhodobě zvýšené koncentrace pevných částic jsou dány intenzivními stavebními pracemi v okolí, špičková hodinová koncentrace 31. prosince zde byla dána odpalem pyrotechniky v těsné blízkosti stanice. Svědčí o tom fakt, že koncentrace se zvýšily skokově a následně zase skokově spadly na výrazně nižší hodnotu,“ vysvětlil Brzezina.

Čtyřiadvacetihodinový imisní limit pro pevné částice (PM10) překročilo devět stanic v České republice. Nejvíce v Táboře, dále u sportoviště v Kralupech nad Vltavou a tři brněnské. V Praze žádné. „Nemusí to však znamenat vyšší míru odpalu či celkově horší kvalitu ovzduší. V Brně byla situace na Silvestra již před večerem výrazně odlišná a významným faktorem byly i rozptylové podmínky, jako výrazná mlha, snížená viditelnost a teplotní inverze. V Praze se naopak situace zhoršila 1. ledna v odpoledních hodinách, vytvořila se tam teplotní inverze a koncentrace tak zůstaly na relativně vysokých hodnotách po celý den,“ řekl Brzezina.

  Hamáček: Vládní spolupráce s ANO je nelehká, s Babišem dvojnásob

Na Nový rok překročilo limit devět pražských stanic, v Brně žádná. Podle Brzeziny se tak v obou městech ukázal obrovský význam meteorologických podmínek na kvalitu ovzduší. Odpaly pyrotechniky ovlivňují koncentra-ce znečišťujících látek v ovzduší, nejsou však jediným významným faktorem, který na přelomu roku vstupuje do hry. Také se potvrdilo, že opatření související s pandemií koronaviru mají významný vliv i na kvalitu ovzduší. Silvestrovská noc ukázala, že lidé více respektovali zákaz vycházení, neodpalovali v takové míře kolem půlnoci, ale o to horší byla situace v dřívějších hodinách.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com