Zbývá pár dní. Stačí 5 500 korun měsíčně a stát vás nechá, říká expert

Zbývá již jen několik dnů, kdy je možné se přihlásit k novince – paušální dani. Ta podnikatelům může ulehčit byrokracii. Vyplatí se každému, kdo odvádí víc než 65 tisíc, říká expert. Detaily spočítá kalkulačka na konci článku.

Zájemci mají poslední týden na to, přihlásit se do systému paušální daně. Kdo to nestihne do 11. ledna, dostane šanci až za rok.

Jak daňová novinka funguje? OSVČ se přihlásí do systému a jednou měsíčně tam pošle částku 5 469 korun. Povinnost vyplnit a podat daňové přiznání odpadá, stejně jako přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny.

„Vyplatí se každému, kdo platí státu za rok na dani, sociálním a zdravotním plus na administrativních nákladech například na zpracování daňového přiznání částku větší než 65 000 korun,“ říká k paušální dani Tomáš Hajdušek z Komory daňových poradců.

Za dvanáct měsíců tedy plátce paušální daně odvede státu 12 × 5 469 korun, tedy celkem 65 628 korun. Obecně je podle daňových expertů přechod na paušální daň výhodný pro ty, kteří uplatňují výdajové paušály, zejména ten 40procentní. Zároveň ale neuplatňují slevy na dani, na manželku v domácnosti a odečitatelné položky. „Čím vyšší paušál, tím je větší předpoklad, že se to nevyplatí,“ spočítal Hajdušek.

Odpadnou kontroly „finančáků“

Poplatníkovi zároveň ubude papírování. „Je nutné do toho zakalkulovat i to, nakolik si člověk cení pocit, že když státu zaplatí měsíčně jednu částku, tak ho stát nechá na pokoji, žít a podnikat,“ tvrdí Hajdušek.

Podle Hajduška odpadnou i kontroly z finančních úřadů: „Ten projekt je postaven na tom, že pokud zaplatíš státu stanovenou částku, stát se s tím spokojí a nechá tě být a nevystavuješ se riziku kontrol. Já tomu věřím, je to krok správným směrem. Stát by měl co nejméně překážet.“

  Pražská burza je nejsilnější za dva roky, index stoupl na 1458 bodů

Pro koho je paušální daň?

K paušální dani se mohou přihlásit podnikatelé, kteří mají roční obrat do 1 milionu korun. To ale není jediná podmínka. OSVČ nesmí být plátcem DPH, společníkem veřejné obchodní společnosti, nesmí být ani dlužníkem v insolvenci či mít příjmy ze závislé činnosti s výjimkou příjmů z DPP. Takových je podle předpokladu Tomáše Hajduška zhruba 400 000. Samo ministerstvo financí předpokládá, že novou možnost využije 140 000 z nich.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com