Navalnému hrozí po návratu do Ruska 3,5 let vězení. Vězeňská služba má na opozičního vůdce zatykač

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj je v Rusku na seznamu hledaných osob kvůli údajnému porušení podmínek podmíněného trestu a po návratu do vlasti mu hrozí 3,5 roku vězení. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu. Navalnyj ve středu avizoval, že se z Německa vrátí do Moskvy tuto neděli. Vězeňská služba později existenci zatykače na Navalného potvrdila.

„Teoreticky ho mohou zadržet, jakmile se vrátí (do Ruska). Nejprve jen na 48 hodin,“ řekl agentuře Vadim Kobzev, jeden z Navalného právníků. Ruská vězeňská služba FSIN ho totiž viní z toho, že se nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněným trestem za zpronevěru, který si odpykával. Navalnyj v úterý informoval na twitteru, že FSIN proto požádala soud, aby mu změnil podmíněný trest na nepodmíněný. Dodal přitom, že podmíněný trest si už odpykal.

Podle Kobzeva má soud žádost projednávat 29. ledna, kdy by také mohl rozhodnout, zda pošle opozičního politika do vězení. „Soud může změnit jeho podmíněný trest na skutečný a vyměřit mu tři a půl roku ve vězení,“ tvrdí Kobzev. O tom, že Navalnyj je na federálním seznamu hledaných osob, informovala i některá ruská média. Podle vládního zpravodajského serveru Rossijskaja Gazeta se na něm nachází od 29. prosince loňského roku.

Vězeňská služba ve čtvrtek existenci zatykače na Navalného potvrdila a uvedla, že ho může zadržet ještě před soudním slyšením, k němuž se musí dostavit po návratu do Ruska. „V souvislosti s tím, že skutečné místo pobytu odsouzeného není FSIN od 24. září 2020 známo (…) byl odsouzený A. A. Navalnyj 29. prosince 2020 zapsán na seznam hledaných osob s příkazem přijmout opatření k jeho zatčení při zjišťování místa Navalného pobytu,“ uvedla podle serveru Kommersant vězeňská služba v prohlášení.

  NATO a EU musí posílit spolupráci a podporu Ukrajiny, shodli se lídři

Alexej Navalnyj ve středu na sociální síti instagram oznámil, že se navzdory právním rizikům vrátí v neděli do Ruska. Napsal, že se pravděpodobně zcela uzdravil a je čas k návratu domů. Zároveň obvinil prezidenta Vladimira Putina a ruské úřady, že dělají vše pro to, aby mu v návratu zabránily. Kreml už dříve prohlásil, že se může vrátit kdykoli.

Ruská kriminální ústředna loni v prosinci otevřela ve věci Navalného a jeho spolupracovníků nový případ kvůli podezření, že se dopustili podvodu v souvislosti se soukromými dary pro Navalného Fond boje s korupcí a pro další organizace. Navalnyj obvinění označil za smyšlená. Čtyřiačtyřicetiletý opoziční politik byl v Rusku už dvakrát podmíněně odsouzen za zpronevěru. On sám tvrdí, že je politicky pronásledován a že byl odsouzen jen proto, aby nemohl kandidovat proti Putinovi na prezidenta, a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil.

Hlavolam pro Kreml

„Jeho návrat představuje pro Kreml hlavolam: uvěznit ho a riskovat protesty, trestnou akci Západu a to, že z něj udělají politického mučedníka. Anebo neudělat nic a vypadat slabě,“ napsala ve středu agentura Reuters.

Navalnyj se v Německu od srpna loňského roku zotavuje z pokusu o otravu jedovatou látkou ze skupiny novičok. Předtím zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy a úřady později povolily jeho přepravu do Berlína, kde se z otravy léčil. Během převozu byl v bezvědomí. Podle německé armádní laboratoře byl otráven zakázanou látkou ze skupiny novičok. Tento poznatek potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, jakož i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Navalnyj z pokusu o otravu obvinil Vladimira Putina a ruskou tajnou službu FSB. Ruské úřady odmítají podíl na jeho otrávení a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Evropská unie a Británie kvůli věci uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla recipročními postihy.

  Putin podepsal nové restriktivní zákony

Ruská kriminální ústředna odmítla prověřit podezření, že Navalného se pokusila otrávit skupina příslušníků FSB, kteří opozičníka před otravou sledovali a jejichž totožnost odhalili investigativní novináři. Zdůvodnila to absencí důkazů, svědčících o spáchání zločinu pracovníky FSB. „Co by se starali? Vždyť i kdyby vrahy chytili prakticky při činu (…), stejně se jim nic nestane. Beztrestnost ale vede k degradaci a ve spravedlnost nakonec nemůže doufat nikdo,“ napsal Navalnyj, který kopii vyjádření kriminální ústředny ve čtvrtek zveřejnil.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com