Podle šéfa WHO je svět v distribuci vakcín na prahu morálního selhání

mzcr.cz

Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Prohlásil to šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vyzval přitom státy a výrobce, aby vakcíny spravedlivěji rozdělovali. V opačném případě podle něj hrozí prodloužení pandemie.

Šance na spravedlivé rozdělení vakcín jsou podle Tedrose „vážně ohroženy“ v situaci, kdy má příští měsíc začít distribuce chudším zemím v rámci iniciativy WHO COVAX. V uplynulém roce bylo podle něj podepsáno 44 bilaterálních dohod k nákupu vakcíny proti covidu-19 a letos nejméně 12.

„To by mohlo zpozdit dodávky COVAX a vytvořit přesně ten scénář, kvůli němuž byl COVAX navržen,“ uvedl šéf WHO s tím, že smyslem iniciativy bylo zabránit hromadění vakcín jednotlivými státy, nekoordinovanému postupu, chaosu na trhu s vakcínami a prodloužení ekonomických a sociálních problémů spojených s pandemií.

V důsledku přístupu „já na prvním místě“ jsou ohroženi nejchudší a nejzranitelnější lidé světa, řekl šéf WHO v úvodu virtuální schůze výkonné rady organizace. „V konečném důsledku toho chování pandemii pouze prodlouží,“ dodal, přičemž vyzval státy, aby se vyvarovaly stejných chyb jako při pandemiích H1N1 a HIV.

Celosvětová tahanice o vakcíny nabyla na síle po nedávném odhalení nových nakažlivějších mutací koronaviru. Ve 49 bohatších zemích bylo přitom podle Tedrose dosud lidem aplikováno na 39 milionů dávek vakcín proti covidu-19, zatímco jedna z chudých zemí podala pouze 25 dávek.

Vyslanec Burkina Faso jménem afrických států vyjádřil při schůzi obavy, že několik zemí „vyluxovalo“ většinu světových zásob proticovidových vakcín.

Jednání výkonné rady WHO potrvá do úterý. Podle pozorovatelů patří k nejdůležitějším ve více než 70leté historii této agentury OSN a mohlo by formovat její roli v globálním zdraví dlouho po skončení pandemie. Na programu jednání je reforma WHO i systém jejího financování, který je považován za nedostačující poté, co Spojené státy, největší přispěvatel organizace, loni oznámily své odstoupení.

  Silné sněžení způsobilo problémy ve Švýcarsku, Rakousku i Německu

„WHO musí zůstat relevantní… musí z této krize vyjít silnější než předtím,“ řekl minulý týden místopředseda výkonné rady Bjoern Kuemmel. Lze však podle něj očekávat, že se tlak na zvýšení finančních příspěvků setká s odporem některých zemí.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com