Chceme to mít za sebou hlavně co nejdříve, zní ze Sněmovny

Sněmovní mandátový a imunitní výbor, který začne v úterý projednávat čtvrteční potyčku Lubomíra Volného s předsedajícím Tomášem Hanzelem (ČSSD), by měl své jednání ukončit co nejdříve. Právu to řekl jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). Podle něho jde o tak bezprecedentní situaci, která je navíc velmi složitá a ožehavá, že musí být vyřešena rychle.

Poslanci budou proto podle Grospiče zřejmě jednat v úterý ráno i večer a možná i den následující. Před rozhodnutím musí Volný dostat možnost se obhájit.

Výbor se bude také zabývat tím, že poslanec spolu s kolegou Marianem Bojkem (zvoleni za SPD, nyní nezařazení) odmítli nosit ve Sněmovně roušky. K incidentu, který nemá v českém parlamentu obdoby, došlo ve čtvrtek při jednání o prodloužení nouzového stavu.

Volný začal urážet soc. dem. a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil, že mu vypne mikrofon, protože nemluví k věci. Když to udělal, Volný chtěl pokračovat ve své řeči u předsednického pultu a s Hanzelem se začali přetahovat o mikrofon. Následnou potyčku, jíž se zúčastnili poslanci ČSSD a ANO, ukončil až příslušník ochranné policie, který Volného ze sálu odvedl.

Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) pak vykázal Volného na zbytek dne ze sálu. I když se poslanec mohl do sálu vrátit na hlasování, což mu jednací řád povoluje, nevyužil to.

Někteří členové mandátového výboru chtějí navrhovat maximální pokutu, která v případě Volného činí 90 800 korun, což je jeho základní hrubý plat. Srážka by se netýkala paušálních náhrad, které jsou u poslanců ze severu Moravy, odkud je, 62 700 korun hrubého.

Další členové výboru chtějí počkat až na průběh jednání a poté se rozhodnou. Poslanci může být uložena také povinnost se omluvit.

„Omlouvat se nehodlám, nemám za co,“ odmítl Volný v pátek dopředu tuto možnost. Argumentuje, že za projevy ve Sněmovně nemůže být postihován. Brání prý především svobodu slova a cítí se naopak poškozeným.

  Plaga: První stupeň ZŠ by se měl střídat ve výuce doma a ve škole

„Nebudu se omlouvat, ale žalovat ty, kteří mě fyzicky napadli,“ řekl. Volný odmítl, že by šlo o jednání nedůstojné Sněmovny. Podle něho „každý, kdo hájí svobodu, musí umět rány přijímat, ale i rozdávat“.

Na otázky, jak se hodlá před poslanci hájit, prohlásil: „Uvidíte to v přímém přenosu.“ Tuto možnost Grospič odmítl s poukazem na to, že jednání tohoto výboru jsou zásadně neveřejná. „Poslanec si nemůže pořídit svůj záznam. Pokud by to udělal, pak poruší zákon a následovalo by další řízení s ním,“ řekl.

Nejvyšší možnou sankci chce výboru navrhnout jeho místopředseda Petr Gazdík (STAN). „Nejedná se o drobnou rvačku poslanců, ale o útok na řídícího schůze, který je podle zákona o jednacím řádu takříkajíc posvátnou osobou, proto budu navrhovat nejvyšší možný trest, tedy srážku ve výši jednoho měsíčního platu,“ řekl Právu Gazdík a dodal: „Omluva v tomto případě nestačí, stejně by ji nerespektoval.“

Stejný názor zastává další člen výboru Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle něj Sněmovna nemůže přejít to, co se stalo, a musí využít nástroj, který k tomu má.

„Blbec je blbec a blbcem zůstane,“ půjčil si poslanec slova písničky Řiditel autobusu skupiny The Tap Tap. Vedle finanční sankce bude Výborný požadovat omluvu na jednání.

Incident se nelíbí ani dalšímu členovi výboru Stanislavu Berkovcovi (ANO), ale nechtěl předjímat, zda podpoří finanční postih. „Chápu, že emoce hrají svou roli, ale takové chování vrhá špatné světlo na všechny,“ řekl Právu. Incident odmítl komentovat bývalý stranický kolega Volného z SPD Miloslav Rozner.

https://www.novinky.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..