Zpřísnila se opatření proti koronaviru, pro ubytování i cizince

Ode dneška platí v Česku zpřísněná protiepidemická opatření, například další omezení ubytovacích služeb. Vláda také ve čtvrtek rozhodla o obnovení zákazu návštěv v nemocnicích na odděleních akutní péče, cizinci smějí přijet do ČR pouze z nezbytných důvodů. Upravená opatření začala platit o půlnoci z pátku na dnešek. Ministři ve čtvrtek apelovali na lidi, aby omezili pohyb. Nejlepší je zůstat doma, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že by se neměly setkávat rodiny, které spolu nežijí.

Ubytovací služby mohou nově využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Navíc se musí prokázat písemným potvrzením od zaměstnavatele nebo objednatele služby. Ubytovací zařízení budou muset potvrzení uchovávat. Lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, ale pobývat v nich mohou pouze členové jedné domácnosti.

Vláda rovněž rozhodla, že lanovky a vleky už nebudou moci vozit kromě lyžařů ani pěší. Dosud byl provoz vleků omezen jen v souvislosti s užíváním sjezdovek. Zákaz se nebude vztahovat na činnosti typu veřejné obslužnosti, kritické infrastruktury, energetiky nebo záchranného systému.

Znovu platí také zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče. Dál je však možná například přítomnost třetí osoby při porodu nebo návštěvy u lidí s omezenou svéprávností či u dětských pacientů. Vláda zakázala ještě prodej na tržištích, ve stáncích a mobilních zařízeních i pochůzkový prodej. Zůstat mohou pojízdné prodejny potravin či drogerie v obcích, kde toto zboží není dostupné.

Cizinci mohou nově přicestovat jen za studiem, prací, na nezbytné cesty za rodinou, do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo například na svatbu či pohřeb. Policie zvláštní prověrky nechystá, pokračovat budou namátkové kontroly v příhraničních oblastech.

  Nouzový stav by měl být podle Prymuly vyhlášen od pondělí, spolu s dalšími opatřeními

Vláda od minulého týdne zvažovala i nařízení nošení respirátorů na rizikových místech, ale ve čtvrtek ještě k tomuto kroku nesáhla. Používání respirátorů kabinet veřejnosti jen doporučil a také nařídil, že respirátory budou muset využívat instruktoři i žáci v autoškolách.

Policejní prezidium ČTK oznámilo, že nechystá kvůli zpřísnění opatření žádné speciální akce. „Opatření budou policisté kontrolovat jako dosud, tedy namátkově a v rámci běžného výkonu služby,“ řekl v pátek ČTK Ondřej Moravčík z tiskového oddělení prezidia.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com