Index PES stoupl o dva body, počet hospitalizovaných klesl

cnn.iprima.cz

Index epidemického rizika PES pro dnešek stoupl ze 68 na 70 bodů. I nadále ale zůstává ve čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni rizika. Důvodem vzestupu indexu je mezitýdenní nárůst podílu pacientů s covidem, u kterých byla infekce odhalena až po přijetí do nemocnice. Mírně stouplo také zjednodušené reprodukční číslo, zbylé dva parametry naopak klesly. Počet lidí hospitalizovaných v českých nemocnicích s onemocněním covid-19 v sobotu klesl o 476 na 5391. Méně pacientů s novým koronavirem bylo v nemocnicích naposledy 27. prosince, tedy před více než měsícem

Index PES stoupl o dva body, zůstává ale ve čtvrtém stupni

Index epidemického rizika PES pro dnešek stoupl ze 68 na 70 bodů. I nadále ale zůstává ve čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni rizika. Důvodem vzestupu indexu je mezitýdenní nárůst podílu pacientů s covidem, u kterých byla infekce odhalena až po přijetí do nemocnice. Mírně stouplo také zjednodušené reprodukční číslo, zbylé dva parametry naopak klesly. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Česku oficiálně platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES. Indexem PES se měla původně řídit opatření proti šíření nemoci covid-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek řekl, že skóre PES už není pro určování opatření relevantní.

Reprodukční číslo udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Po pátečním mírném poklesu hodnoty na přibližně 0,98 se v sobotu reprodukční číslo dostalo mírně nad 0,99, což je jeho nejvyšší hodnota od 13. ledna.

K zvýšení rizika o dva body ale přispěl nárůst hospitalizovaných s nemocí covid-19, u kterých se v posledních dnech nákaza prokázala až v nemocnici. Oproti pátku byl jeho růst sice minimální, statistici ale připočetli dva trestné body za jeho mezitýdenní nárůst ze 47,2 na 47,5 procenta.

  Zdravotníci v ČR aplikovali proti covidu přes 10 mil. dávek

Opět se naopak snížil průměr nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny. Nižší je také čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

Nejvyšší hodnoty dosáhl index PES na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Ve čtvrtém stupni, který je vymezen 61 až 75 body, je index od 14. ledna. V tomto týdnu hodnota indexu kolísá mezi 68 a 70 body.

 V nemocnicích je nejméně lidé s covidem za více než měsíc

Počet lidí hospitalizovaných v českých nemocnicích s onemocněním covid-19 v sobotu klesl o 476 na 5391. Méně pacientů s novým koronavirem bylo v nemocnicích naposledy 27. prosince, tedy před více než měsícem. Vyplývá to z údajů na webuministerstva zdravotnictví.

Dosud největšímu náporu lidí s covidem čelily nemocnice počátkem listopadu, kdy denní počty hospitalizovaných opakovaně přesáhly 8000. Od začátku letošního roku bylo maximem 7471 případů ze 7. ledna. V průměru pečují nemocnice od začátku ledna o zhruba 6600 pacientů s covidem denně.

Od začátku epidemie loni v březnu byl nový koronavirus v Česku potvrzen u téměř 985.000 lidí. Tuto sobotu přibylo 4025 nově prokázaných případů, o zhruba 200 méně než o týden dřív.

Ve srovnání s pátkem byl sobotní počet nových případů poloviční. Souviselo to ale s počtem provedených testů, kterých laboratoře v sobotu udělaly okolo 26.300, zatímco v poslední pracovní den tohoto týdne přes 58.000. Pozitivních bylo 28 procent sobotních vzorků, přibližně stejně jako ve čtvrtek a o necelé tři procentní body více než v pátek.

Nejhorší situace už není na Trutnovsku, kde za posledních sedm dní zaznamenali 1216 nakažených na 100.000 obyvatel, ale na Sokolovsku. Tam připadá podle aktuálních statistik 1245 případů na 100.000 obyvatel za poslední týden.

Téměř devět z deseti nakažených od loňského března už se z nemoci uzdravilo. Naopak 16.308 lidí s covidem zemřelo, z toho 4433 od začátku letošního roku. Dosavadním měsíčním maximem je téměř 5000 mrtvých za listopad.

  Za poslední týden přibylo šest podezření na úmrtí po očkování

V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince, vakcínu dostávají především zdravotníci a senioři nad 80 let. Zdravotníci dosud aplikovali 266.000 dávek očkování. Potřebnou druhou dávku podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví dostalo necelých 36.000 lidí.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com