Na ruském Dálném východu se už demonstruje a zatýká

Desítky zatčených demonstrantů hlásí ruská média z Dálného východu, kde vzhledem k časovému posunu již začaly protesty proti uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného. Úřady v předstihu varovaly před tvrdým postihem za účast na nepovolených akcích.

Na centrálním náměstí Vladivostoku policisté zadržel přinejmenším tři desítky demonstrantů, uvedl server OVD-Info, který se specializuje na monitorování policejních zákroků. Mezi zadrženými se nakrátko ocitly i novináři. Asi stovka Navalného příznivců vyšla u mořského pobřeží na led, kde vytvořili ze svých těl písmeno N a vykřičník. „Zatknou každého, kdo už nevydrží na mraze a vrátí se na břeh,“ poznamenal zpravodaj listu Kommersant.

Demonstrovalo se i Petropavlovsku-Kamčatském a v Chabarovsku, kde policie zadržela tři respektive 13 lidí, dodal deník.

V Moskvě úřady rozhodly o uzavření sedmi stanic metra a doporučily také uzavřít obchody a restaurace v centru města. Policie se podle serveru Newsru.com chystá zablokovat okolí Kremlu a ústředí tajné služby FSB na náměstí Lubjanka, tedy prakticky celé historické centrum metropole. Portál označil tato opatření za nebývalá. V Moskvě jsou od středečního večera zatýkáni Navalného spolupracovníci a zástupců opozičních médií.

Minulou sobotu se proti věznění Navalného demonstrovalo v desítkách ruských měst, přičemž bezpečnostní složky zadržely přes 3000 osob. Navalného policie zadržela 17. ledna ihned po jeho návratu z Německa, kde se léčil po otravě nervově paralytickou látkou novičok. Z té Navalnyj obviňuje ruskou tajnou službu a osobně prezidenta Vladimira Putina. Soud tento týden zamítl odvolání Navalného proti vazbě, ve které nyní hlavní kritik Kremlu čeká, zda nebude poslán do vězení kvůli údajnému porušování pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Mluvčí ruského ministerstva vnitra Irina Volková v sobotu vzkázala, že lidé by se měli protestů zdržet kvůli pokračující epidemii covidu-19. Každý, kdo bude přistižen při porušování karanténních opatření, podle ní může čelit trestnímu stíhání.

  Rusko podle Lavrova nenavrhne nové iniciativy ohledně strategických zbraní

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com