Eurokomisařka kritizuje Německo za zavření hranic s Českem

novinky.cz

Strach z mutací koronaviru je sice pochopitelný, zavírání hranic ale situaci nijak neřeší. V rozhovoru s listem Augsburger Allgemeine to řekla evropská komisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová, informovala agentura DPA. Návrat k Evropě zavřených hranic jako loni v březnu podle ní není správným krokem. V rozhovoru eurokomisařka bránila také očkovací strategii EU.

“Strach z mutací koronaviru je pochopitelný. Ale přesto je pravdou, že se virus nedá zastavit zavřenými hranicemi,” řekl eurokomisařka v rozhovoru, který list Augsburger Allgemeine zveřejní ve svém pondělním vydání. “Proti mutacím pomáhá důsledné očkování a dodržování hygienických pravidel. Považuji za chybné, že se opět vracíme k Evropě zavřených hranic jako v březnu 2020,” dodala.

Německo od půlnoci oficiálně obnovilo stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko, které považuje za oblasti s vysokým výskytem koronavirových mutací. Zpřísněné epidemické hodnocení Česka ještě více komplikuje cestování mezi oběma zeměmi, za prací tak přes hranice mohou dojíždět jen zdravotníci a další zaměstnanci kritické infrastruktury.

Kritiku EU již v sobotu odmítl německý ministr vnitra Horst Seehofer. “Na hranicích s Českem a Rakouskem bojujeme proti zmutovanému viru. Evropská komise by nás měla podporovat a ne nám lacinými radami házet klacky pod nohy,” řekl. V rozhovoru s deníkem Bild kritizoval Seehofer Evropskou komisi i kvůli obstarávání vakcín, při kterém podle něj udělala “dost chyb”.

Kyriakidisová ale unijní očkovací strategii označila za úspěšnou. Před deseti měsíci podle ní nikdo nevěřil, že se tak rychle vyvine účinná a bezpečná vakcína. “Je tedy nesprávné tvrdit, že jsme udělali jen chyby,” řekla listu Augsburger Allgemeine.

Podle eurokomisařky bude do konce června k dispozici 300 milionů dávek tří vakcín, které byly dosud schválené pro nouzové použití v EU. “Tento počet se dokonce ještě zvýší, až se k tomu přidá vakcína Johnson&Johnson,” řekla. “Navzdory překážkám jsme čas nepromarnili,” zdůraznila kyperská politička.

  Média: Kongres se značně přiblížil dohodě o krizovém balíku

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *