Na Slovensku platí povinná karanténa pro cestující do země

seznamzpravy.cz

Na Slovensku ode dneška platí povinná karanténa pro lidi, kteří do země přicestují ze zahraničí. Opatření se vztahuje také na Slováky při návratu do vlasti. Výjimku mají například řidiči a posádky v nákladní a osobní dopravě a také obyvatelé příhraničních oblastí, kteří dojíždějí za prací na Slovensko nebo do okolních zemí. Dopravní servis Stella Centrum upozornil, že na některých hraničních přechodech se zdrží hlavně nákladní vozidla. Zpřísnění režimu na hranicích zdůvodnila Bratislava výskytem nakažlivějších mutací koronaviru v zemích Evropské unie.

Slovenská policie už dříve v tomto týdnu zavedla na hranicích kontroly. Úřady také ohlásily uzavření menších hraničních přechodů; na hranicích s Českem jde o přechody Čadca-Milošová-Šance, dále Červený Kameň-Nedašova Lhota, Nová Bošáca-Březová a Skalica-Sudoměřice.

Cestující, na které se nevztahuje některá z výjimek, se před překročením slovenských hranic musejí elektronicky registrovat, následně nastoupit do izolace na 14 dnů. Karanténu mohou ukončit v případě absolvování testu na koronavirus s negativním výsledkem; vyšetření lze absolvovat nejdříve osmý den od začátku izolace. Dosud například turistům z Česka postačovalo mít u sebe potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě.

Servis Stella Centrum dopoledne informoval, že na některých hraničních přechodech s Českem, Maďarskem, Polskem a Rakouskem se na vjezdu či výjezdu ze Slovenska zdrží hlavně kamiony. Například na dvou hraničních přechodech s Rakouskem na okraji Bratislavy dopravní servis hlásil zhruba čtvrthodinové kolony i v osobní dopravě, a to kvůli kontrolám. Rakousko kvůli covidové pandemii zavedlo kontroly na hranicích se Slovenskem a Českem už dříve.

Slovensko od řidičů a posádek v nákladní a veřejné dopravě při jejich příjezdu do země test na koronavirus nevyžaduje. Výjimka z nástupu do izolace po příjezdu do země platí také například pro takzvané pendlery, kteří ale musejí mít výsledek testu, jež není starší sedmi dnů. Podobný režim se vztahuje také na žáky a studenty z Česka, Maďarska, Polska a Rakouska, kteří studují na Slovensku, dále platí pro herce, filmaře a vybrané sportovce, kteří přicestují na Slovensko ze zmíněných sousedních států.

  V Lombardii zemřelo nejvíc lidí od začátku šíření koronaviru. Kuba se uzavře cizincům, Kyjev zastaví MHD

Cizinci z členských zemí EU a několika dalších států, kteří pracují na Slovensku, ale nebydlí u hranic se Slovenskem, zase mohou absolvovat test na koronavirus hned po příjezdu na Slovensko. Nemusejí tedy odejít do karantény; už při vstupu do země jsou ale povinní mít u sebe výsledek testu.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com