Kaczynského letadlo bylo zničeno v důsledku výbuchu – Sejm Polské republiky

Na Sejmu byla přečtena nová zpráva o leteckém neštěstí poblíž Smolenska

Stopy výbušnin byly nalezeny na troskách letadla Tu-154M, které s polským prezidentem Lechem Kaczynským spadlo na palubu poblíž Smolenska v roce 2010.

V polském Seimasu to uvedl bývalý ministr národní obrany Polska a náměstek Seimase Anthony Matserevich, který vede podvýbor pro opětovné vyšetřování příčin leteckého neštěstí.

„Hlavní tezí, respektive pravdou je, že letadlo bylo zničeno výbuchem,“ řekl Macerevich.
Dodal, že to bylo způsobeno „výbušninou nalezenou na prvcích havarovaného letadla“.

Matserevych poznamenal, že před 11. výročím Smolenské katastrofy má komise v úmyslu poskytnout polské a mezinárodní veřejné mínění „důležité informace“ o zprávě o příčinách katastrofy.
„Z hlediska studie je možné bez toho (Polsko dostává fragmenty havarovaného letadla z Ruska – pozn. Red.) Publikovat zprávu, protože jsme shromáždili vzorky havarovaných letadel a vzorky, na nichž polské i zahraniční laboratoře našly stopy výbušnin. “Řekl Matserevich.
Kritizoval bývalého člena podvýboru Smolensk, dánského experta Glenna Jorgensena, který nedávno v rozhovoru pro polský týdeník Sieci uvedl, že nebylo vynaloženo veškeré organizační úsilí ke zjištění příčin a faktorů, které vedly ke katastrofě. Expert poznamenal, že Matserevich zavedl mezi členy podvýboru „chaos a konflikty“.
Členové komise podle něj v loňském roce neviděli závěrečnou zprávu své komise. Předseda komise zároveň odmítl všechna obvinění s tím, že Jorgensen nebyl členem komise od září loňského roku, protože od polské vojenské kontrarozvědky nedostal osvědčení o přístupu k omezeným materiálům.
Jak bylo oznámeno, při letecké havárii 10. dubna 2010 poblíž vojenského letiště „Smolensk-sever“ (Rusko) havarovalo polské vládní letadlo s 96 lidmi na palubě. Havárii letadla zabil prezidentský pár Lech a Maria Kaczynski, celé vojenské velení polské armády a velká část polské politické, náboženské a sociální elity.
Vládnoucí strana PiS z katastrofy opakovaně obviňuje Rusy, což naznačuje možnou ruskou účast na katastrofě. Obvinili také členy vlády bývalého předsedy vlády Donalda Tuska z nedbalosti, jejichž činy mohly také vést ke katastrofě.
Předseda komise Matserevich slíbil, že závěrečná zpráva o vyšetřování příčin katastrofy bude zveřejněna co nejdříve.

  Rusové volili zástupce do Státní dumy, EU nechce neférové volby uznat legitimními

Autor: Adam Vojta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..