V malém chovu drůbeže na Strakonicku se objevila ptačí chřipka

zpravy.aktualne.cz

V malém chovu drůbeže v Rojicích na Strakonicku se objevila ptačí chřipka. Veterináři tam proto utratili 14 kusů slepic, kohoutů a kachen. Jedná se o letošní sedmé ohnisko ptačí chřipky v České republice. ČTK to řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy.

„Chov se nachází v areálu sádek a docházelo zde ke kontaktu drůbeže s volně žijícími kachnami divokými,“ uvedl. Chovatel nahlásili, že mu uhynuly tři slepice. Veterináři zjistili jako příčinu ptačí chřipku, proto dalších 14 kusů drůbeže z chovu usmrtili.

„Bylo vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ uvedl Majer.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98.000 ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

Autor: ČTK

  Ze zemí Visegrádu má ČR nejvyšší průměrný výdělek v eurech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com