Na rekordu uzavřela cena elektřiny pro Německo i plyn pro evropský trh

wikipedie

Evropské ceny elektřiny stoupají na nové rekordy. Tlak na velkoobchodní energetické trhy, které se již potýkají s výrazně nižšími dodávkami ruského plynu, umocňuje nedostatečná produkce jaderné energie ve Francii. Na rekordu dnes uzavřel i plyn pro evropský trh.

Francouzské jaderné reaktory brzdí technické problémy a letní údržba. Sucho se zase negativně odráží na výkonu francouzských vodních elektráren. Paříž proto kupuje elektřinu od sousedních zemí.

„Ve Francii je v provozu pouze polovina reaktorů,“ upozornil německý státní tajemník pro hospodářství a klima Patrick Graichen. „Francie nakupuje jinde, i když je energie drahá,“ dodal a zmínil přitom Německo a Itálii. Na Francii a Německo připadají dvě třetiny spotřeby elektřiny v západní Evropě, napsala agentura Reuters.

Cena termínového kontraktu na elektřinu na burze EEX v Lipsku dnes uzavřela na rekordních 709 eurech (přes 17.480 Kč) za megawatthodinu (MWh). Za poslední dva týdny si připsala kolem 50 procent.

Na další rekord se dnes vyšplhaly i ceny plynu v Evropě. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku vzrostla o 8,1 procenta a zakončila obchodování na 290,91 eura (přes 7170 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem se ještě pohybovala pod 27 eury za MWh.

„Plyn je (pro výrobu elektřiny) stále potřeba, a to ve zvýšené míře, protože produkce vodní a jaderné energie je tak nízká,“ konstatoval analytik společnosti Rystad Fabian Ronningen.

Ceny energií již od minulého měsíce prudce rostou. Ruský plynárenský gigant Gazprom, který ovládá Moskva, po údržbě plně neobnovil provoz plynovodu Nord Stream 1, jenž je hlavní trasou pro ruský plyn do Evropy. Omezení dodávek Rusko , které už půl roku útočí na sousední Ukrajinu, vysvětluje technickými problémy. To evropské státy odmítají a například Berlín hovoří o mocenské hře.

  Kim Čong-un volal po rozšiřování jaderného arzenálu KLDR

V pátek Gazprom oznámil, že na konci srpna opět na tři dny zastaví dodávky zemního plynu do Evropy. „Trh předjímá možnost, že se Nord Stream 1 nerozběhne a zůstane na nule,“ řekl Graichen.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com