„Energošmejdi“ okrádají dál. Pozor na trik s plnou mocí

seznamzpravy.cz/

Krach Bohemia Energy pravděpodobně potěšil jednu skupinu lidí: podvodníky, kteří se obvykle ze starších a osamělých lidí snaží vylákat podpis na plnou moc. Na jejím základě jim pak uzavřou smlouvu s jiným dodavatelem energie.

Jde o poměrně jednoduchý vzorec. Ke staršímu člověku domů přijde osoba s tím, že jde řešit něco ohledně energií. Schůzku si nezřídka domluví předem přes telefon, nikde však nepadne ani zmínka o tom, že výsledkem setkání by měl být jakýkoliv závazek. Ve skutečnosti ale jde o jedinou věc – podpis na plnou moc.

Ačkoliv finta s plnou mocí není zcela nová, v současnosti může být nebezpečnější než kdy dřív. Po krachu Bohemia Energy musí stovky tisíc odběratelů energií změnit dodavatele a reálně hrozí, že vykutálení „energetičtí poradci“ za této situace svoji aktivitu stupňují.

Redaktor Seznam Zpráv ve spolupráci s Jiřím Burýškem z youtubového kanálu Jirka vysvětluje věci jejich praktiky delší dobu sledovali. Jiří Burýšek příběhy oklamaných lidí sbíral několik posledních měsíců a s oběťmi vedl rozhovory.

Cíl – senioři. Zábrany – žádné

Desítky podvedených, se kterými se redaktoři spojili, mluvily o prakticky identickém scénáři. U nich, jejich rodičů nebo prarodičů se objevil člověk, jenž chtěl probírat otázku energií. Někdy se představil, že je od dosavadního dodavatele. Tito „poradci“ někdy dokonce věděli, že potenciální oběti končí smlouva, a tuto informaci zneužili ve svůj prospěch.

Jejich cílovou skupinou jsou obvykle senioři, kteří v pandemii patří mezi nejohroženější. Často ani nebrali ohledy na to, že země je v epidemické krizi – k vyhlédnutým lidem chodili do bytu i v době, kdy byl omezený pohyb. „Stalo se to v nouzovém stavu, v době, kdy byl zákaz přejíždění z okresu do okresu,“ vzpomíná vnučka podvedeného seniora. „Nějaký pán si přišel sednout k němu do kuchyně a děda podepsal dokonce čtyři smlouvy. I na dům naší prababičky, kterého on vůbec nebyl majitelem.“

  Miliardář a šéf automobilky Tesla Musk nebude členem správní rady Twitteru

Při svém jednání se uchylovali i k psychickému nátlaku, poškozeným vyhrožovali například pokutami. „Maminka je psychiatrický pacient a tímhle způsobem na ni tlačil. Že když to nepodepíše, přijdou sankce. Šlo o velice nepříjemné tlačení na člověka, který je důvěřivý, hodný,“ říká dcera další oběti.

„My jsme přijeli za pánem, který byl víceméně hluchý. Vůbec nevěděl, co tam děláme, takže kolega, co mi ukazoval práci, s ním šel do obýváku, tam otevřeli šuplík, kde měl všechny smlouvy. Když se ho kolega třeba zeptal, kde má vyúčtování, tak mu donesl vyúčtování od vody. Pán evidentně nevěděl, o co jde. Ale podepsal to,“ potvrdil redaktorům člověk, jenž se těchto podvodů v minulosti účastnil, že ohled neberou ani na fyzický či mentální stav poškozeného.

Právě podpis je to, co si chtějí „poradci“ z takovéto schůzky odnést. Mezi papíry, které poškozený podepíše, totiž bývá skryta plná moc. Oběti může být podstrčena, poškozený může být k podpisu manipulován naučenými frázemi nebo již zmíněnými výhrůžkami. „Podepsala jsem nějaké prodloužení. A tím jsem podepsala i plnou moc,“ řekla redaktorovi jedna z poškozených.

Jakmile podvodník podpis získá, má vyhráno a může schůzku ukončit. Oběť ani netuší, že byla oklamána, do té doby, než přijde první faktura. A často chybí i důkaz o návštěvě. „Oni tam nenechali ani žádné tiskopisy,“ říká vnučka seniora podvedeného v nouzovém stavu.

Výhodný dodavatel? Jak pro koho

Člověk, který odchází s podepsanými dokumenty, často pracuje pro zprostředkovatele, jehož oficiálním úkolem je najít výhodného dodavatele. Alespoň teoreticky.

Jménem podvedeného ukončí smlouvu s dosavadním dodavatelem a podepíše smlouvu s dodavatelem novým. Seniorům tak zpravidla přijde pokuta za předčasné ukončení původní spolupráce a v případech obětí, se kterými redaktoři mluvili, je energie vyšly dráž než u předchozího dodavatele.

  Bek: Česko dostane dalších zhruba 14 miliard korun skrze Národní plán obnovy

Pokud se podvedený rozhodne vrátit k původnímu dodavateli, bude muset rovněž zaplatit smluvní pokutu. Podvodník navíc dále disponuje jeho plnou mocí, takže jej může opět přehlásit a tento cyklus opakovat prakticky donekonečna.

Většina podvedených lidí, se kterými se redaktoři spojili, v této souvislosti zmiňovala společnost „ENERGY asociace energetických poradců“, která za nového dodavatele energií nejčastěji vybírá společnost Františkovy Energie.

Pokud si někdo podpis na plné moci rozmyslí, má smůlu. ENERGY asociace je fakticky nedosažitelná. Telefony nezvedají a na e-mail neodpovídají. Při osobní konfrontaci v jejich sídle v Hradci Králové ale odkazují právě na tyto nefunkční kanály.

Redaktoři v sídle společnosti zastihli dva muže, kteří tvrdili, že jsou pouze spolupracovníci, jsou tam náhodou a za firmu nemohou hovořit. Jeden z nich sice projevil určitou sympatii s podvedenými, zároveň se však distancoval od toho, že by fungování asociace bylo na podobných praktikách založeno. Jak mimo jiné řekl, „ve všech firmách se najdou ti, kteří nejednají korektně“.

Bývalý spolupracovník asociace, jehož totožnost redakce zná, však reportérům pod příslibem anonymity řekl, že o podvádění vědí ve firmě všichni.

Asociace je v hledáčku České obchodní inspekce (ČOI). Mluvčí ČOI Jiří Fröhlich Seznam Zprávám potvrdil, že k minulému týdnu zahájili celkem 19 kontrol, u všech dokončených shledali porušení zákona. Firma zatím od kontrolního orgánu dostala dvě pravomocné pokuty, jednu ve výši 20 tisíc a druhou ve výši 1,5 milionu.

Nenechte se podvést, radí kontroverzní firma

Výše zmíněnou firmu Františkovy Energie vlastní František Hlásný, mladý podnikatel dříve pracující například pro Bohemia Energy. Jde o rychle rostoucí podnik – za loňský rok zněkolikanásobil počet svých odběrných míst a zemní plyn od nich začalo odebírat podle statistiky Operátora trhu jen o 150 lidí méně než od aktuálně největšího alternativního dodavatele energií Centropolu.

  Meziroční inflace v Rusku stoupla na téměř 17,5 procenta, nejvýše za 20 let

Kontaktovat Františkovy Energie se novinářům nepovedlo. Na e-mail přišla automatická odpověď, že reakce může trvat až týden. Při opakovaných telefonátech zase automat za podkresu populární písně hlásí plnou vytíženost operátorů.

Na adrese v pražské Krči, kde firma na webu uvádí svoje sídlo, nemá ani označený zvonek. Když se redaktorům podařilo vstoupit do domu, našli jen suterénní dveře s mříží, na nichž je schránka se jménem Františkových Energií. Na klepání nikdo nereagoval.

Minimálně jednomu z podvedených se však od firmy podařilo získat reakci. Dodavatel v ní nepřímo přiznává, že se nebojí zneužívat nepozornosti obětí a neplánuje to měnit.

Na stížnost, že smlouva byla uzavřena podvodem, odpověděl doslova: „Je velice jednoduché někoho osočit z podvodu, ale nejprve je nutné si připustit počáteční chybu. Tou chybou je to, že člověk je schopný podepsat dokumenty cizímu člověku, a to bez toho, aniž by věnoval pozornost kompletnímu pročtení si daného dokumentu. Dle Vašeho rozsáhlého e-mailu usuzujeme, že jste člověk velice chápající a bystrý. O to více nás tato skutečnost zaráží.“

O nemorálním chování hovoří i bývalý zaměstnanec ENERGY asociace energetických poradců, která podle něj s Františkovými Energiemi úzce spolupracuje. Rozhovor, v němž nekalé praktiky podrobně popisuje, Seznam Zprávy přinesou v nejbližších dnech.

Jak tyto praktiky řeší Česká obchodní inspekce, Energetický regulační úřad a vybraní dodavatelé energií se dozvíte ve třetím díle této minisérie.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..