Moneta Money Bank stoupl čistý zisk o 116 procent na 1,3 mld. Kč

Čistý zisk Moneta Money Bank za první čtvrtletí letošního roku stoupl meziročně o 116 procent na 1,3 miliardy korun. Celkové provozní výnosy vzrostly o 13 procent na tři miliardy korun. Banka to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Dobré hospodářské výsledky podle banky podpořila změna tržních úrokových sazeb a nižší náklady na riziko. Provozní náklady zůstaly i přes inflaci 1,5 miliardy korun.

Čistý výnos z úroků meziročně vzrostl o 17 procent z důvodu vyšších úrokových sazeb. Čisté výnosy z poplatků a provizí stouply o tři procenta a souvisí s vyššími provizemi od třetích stran a vyšším počtem transakcí.

„Naše výsledky jsou v souladu s cíli skupiny Moneta komunikovanými pro letošní rok,“ uvedl k výsledkům ředitel a předseda představenstva Monety Tomáš Spurný. V únoru oznámil, že banka letos cílí na minimální čistý zisk 4,4 miliardy korun. „Nicméně bych chtěl zdůraznit rizika, neboť tato se znásobila v kontextu událostí od konce tohoto února,“ dodal nyní. Od konce února trvá invaze Ruska na Ukrajinu.

„Čistý zisk překonal analytické odhady. Hlavním motorem nárůstu meziročního profitu byly vyšší čisté úrokové výnosy,“ řekl dnes ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Podle něj firmě pomohly mimo jiné vyšší úrokové marže, které reflektují prudký nárůst úrokových sazeb v tuzemské ekonomice. Jako povzbudivý vnímá Pfeiler také vývoj provozních nákladů..

Finanční ředitel Monety Jan Friček řekl, že zatím nepozoruje zhoršení kvality úvěrového portfolia. Dojde-li podle něj k mimořádnosti na straně nákladů, měla by to kompenzovat lepší výkonnost na straně provozního zisku. Akcie Monety dnes krátce po otevření pražské burzy posílily o 0,7 procenta na 94,2 Kč na akcii.

Objem poskytnutých úvěrů stoupl meziročně o 11,5 procenta na 258,6 miliardy korun. Retailové úvěry vzrostly o 13,3 procenta na 178,1 miliardy korun a komerční úvěry o 7,6 procenta na 80,4 miliardy korun. Meziročně ale o 54 procent klesl počet nových hypoték, což je důsledkem výrazného zvýšení úrokových sazeb v poslední době.

  Vláda chce dostat turisty do měst. Připraví nové vouchery za půl miliardy

Počet klientů banky se mírně zvýšil na 1,5 milionu, přičemž zhruba 1,4 milionu je retailových klientů a 116.000 komerčních.

Banka tento týden oznámila, že rozdělí akcionářům dividendami 3,6 miliardy korun z loňského čistého zisku, který činil zhruba 4,1 miliardy korun. Dividenda bude činit sedm korun na akcii a bude vyplacena 25. května. Podle informací na webu Monety má největší podíl v bance společnost Tanemo ze skupiny PPF, a to 29,94 procenta. Následuje Raiffeisen Bank International s 6,77 procenta a společnost Chase Nominees Limited s 4,13 procenta.

Moneta Money Bank je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Akcionáři banky loni v prosinci odsouhlasili spojení Monety s bankovní částí skupiny PPF, čímž vznikne podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..