‚Už vám chybím?‘ Trump vystoupil poprvé od odchodu z Bílého domu, novou kandidaturu nevyloučil

Joe Biden podle Donalda Trumpa předvedl nejotřesnější první měsíc ve funkci z amerických prezidentů moderní doby. Trump to o svém nástupci řekl při svém prvním veřejném projevu po odchodu z Bílého domu. Bývalý americký prezident vystoupil na výroční politické konferenci konzervativců v Orlandu na Floridě. Velkou část své devadesátiminutové řeči strávil Trump opakováním konspirační teorie, že loňské volby ve skutečnosti vyhrál.

„Už vám chybím?“ zeptal se Donald Trump sálu plného lidí bez roušek na úvod svého projevu, a neměl tím na mysli své hodinové zpoždění oproti programu. Jeho řeči předcházela prezentace průzkumu vypracovaného pro tuto konferenci. Z čísel plyne, že Trump a trumpismus jsou mezi konzervativci stále extrémně populární.

„Nezakládám novou stranu. Máme Republikánskou stranu. Ta bude sjednocená a silná jako nikdy předtím. Mnoho lidí se mě ptá, co je trumpismus. To jsou skvělé obchodní dohody, silné hranice, žádné nepokoje v ulicích, policie…,“ vysvětloval Trump.

Exprezident se naopak nijak nezmínil o událostech 6. ledna, kdy jeho příznivci přepadli Kapitol, jeden policista zemřel, dalších skoro sto padesát bylo zraněno a Trump kvůli obviněním z podílu na této akci čelil nakonec zamítnuté ústavní žalobě a teď jsou proti němu podané klasické žaloby u soudů.

Odveta republikánům

Jmenovitě ale slíbil odvetu republikánům z Kongresu, kteří se proti němu postavili a hlasovali pro podání ústavní žaloby nebo potom v Senátu pro odsouzení. „Všech se jich v příštích volbách zbavte. Teď víc než kdy jindy je čas pro tvrdé, silné a energické republikánské lídry s ocelovou páteří. Potřebujeme silné vedení. Proto oznamuji, že budu aktivně pracovat, aby právě takoví republikáni byli zvoleni,“ uvedl Trump.

Sálem se následně ozývalo skandované vyznání lásky Donaldu Trumpovi. Zájemci se také v předsálí mohli vyfotit s jeho pozlacenou sochou. Velkou část projevu Trump věnoval opakování své lživé teorie o tom, že loňské volby ve skutečnosti vyhrál, či napadání soudů včetně Nejvyššího. Připustil také možnost kandidovat v příštích prezidentských volbách.

  Silvestr v New Yorku byl neobvykle tichý

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *