Babiš: Ve středu bylo naočkováno 47 tisíc lidí, nejvíce za den od začátku vakcinace

ahaonline.cz

Ve středu bylo v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) očkováno proti koronaviru 47 000 lidí, což je nejvíce za jeden den od loňského začátku vakcinace v zemi. Celkem zdravotníci aplikovali 949 000 dávek. Babiš to ve čtvrtek řekl novinářům před odletem do Izraele, kde bude spolu s týmem českých vědců jednat o očkování i vývoji léků proti covidu-19, který izraleští vědci už vyvinuli. Český lék je v konečné fázi schvalování, řekl premiér.

V Česku se očkuje proti covidu-19 od loňského 27. prosince. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že v březnu chce dosáhnout alespoň 35 000 podaných dávek vakcín denně.

Hranice 35 000 očkovaných byla zatím kromě středečních 47 000 dávek v březnu překročena pouze jednou, když bylo 4. března podáno 35 890 dávek vakcín.

Naprostou většinu podaných dávek vakcín tvoří látka comirnaty od Pfizer/BioNTech. Kromě toho se nyní v Česku očkuje také vakcínami od firem Moderna a AstraZeneca.

Babiš na dotaz novinářů uvedl, že by zřejmě v dubnu mohla dorazit také vakcína od firmy Johnson&Johnson, které má Česko objednáno dva miliony dávek.

Český lék

Tématy setkání v Izraeli budou očkování i léčba covidu-19. „Dneska je Izrael lídr v očkování a taky v dalších technologiích ohledně léčení covidu-19,“ řekl Babiš.

Podle něj bude česká delegace jednat s izraelskými vědci, kteří vyvinuli lék proti covidu-19 podávaný inhalací.

„V delegaci je se mnou profesorka (Martina) Vašáková, která spolu s dalšími týmy našich vědců vyvinula podobný lék, který je ve finále schvalování u SÚKL (Státního ústavu pro kontrolu léčiv), který je v tabletkách a bude se také inhalovat,“ dodal premiér.

Kromě přednostky Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Vašákové se cesty účastní také třeba hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

  Zahraniční mise české armády stály loni více než jednu miliardu korun

V Jeruzalémě bude Babiš jednat se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem, připojit by se k nim měl také předseda maďarské vlády Viktor Orbán.

S izraelským premiérem Babiš probere i možnou českou účast ve fondu na financování výzkumu a vývoje vakcín.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com