Česko nepozastaví očkování vakcínou AstraZeneca. ‚Podezřelá šarže u nás není,‘ uvedl kontrolní ústav

Česká republika očkování vakcínou od firmy AstraZeneca nepozastaví. Radiožurnálu to potvrdila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová. Očkovat látkou AstraZeneca na dva týdny přestalo třeba Dánsko poté, co měli někteří naočkovaní zdravotní komplikace. Stejně postupují i jiné státy.

Podobně jako Dánsko stáhlo preventivně šarži i Norsko a další země. V Rakousku například po vakcinaci konkrétní šarží zemřela jedna ze zdravotních sester kvůli problémům se srážlivostí krve.

Většina zástupců lékových agentur ze států Evropské unie se však k podobným krokům podle Storové nechystá. „Zrovna dnes jsme v rámci jednání správní rady Evropské lékové agentury tuto problematiku velmi živě projednávali. V rámci České republiky zatím žádná opatření neplánujeme,“ řekla ve čtvrtek Radiožurnálu.

Podle Storové problematická šarže vakcíny v Česku vůbec není a nebyla a v souvislosti s vakcínou firmy AstraZeneca SÚKL nemá hlášené žádné podobné nežádoucí účinky.

Dánské úřady uvedly, že v tuto chvíli nelze určit, zda je mezi vakcínou a výskytem krevních sraženin nějaká souvislost. Ministr zdravotnictví Magnus Heunicke zdůraznil, že Kodaň vakcínu od firmy AstraZeneca neodmítá a že pozastavení jejího používání je preventivním opatřením, které má poskytnout čas pro důkladnější prošetření komplikací.

Přínos převažuje nad riziky

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se vyslovila pro používání vakcíny, její přínos podle ní převažuje nad možnými riziky a uvedla, že v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že za případy krevních sraženin stojí očkování přípravkem AstraZeneky. S očkováním se podle EMA může pokračovat. Agenturní komise pro bezpečnost případy vzniku krevních sraženin u naočkovaných vyšetřuje.

Na možné problémy s vakcínou firmy AstraZeneca poukázalo v posledních dnech také Rakousko. Jednu z šarží přestala země používat poté, co jedna z naočkovaných zdravotních sester z nemocnice ve městě Zwettl zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve a druhá byla ve vážném stavu s plicní embolií. EMA nicméně ve středu oznámila, že zmíněná šarže vakcíny je podle předběžného vyšetřování v pořádku. Očkování tedy podle EMA nebylo příčinou zdravotních potíží obou žen. V Česku nebyla šarže užitá v Rakousku dostupná.

  MŠMT podle Plagy připravuje plán doučování zhruba na tři roky

Kromě vakcíny od firmy AstraZeneca Česko používá vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna.

K úternímu večeru SÚKL eviduje celkem 1506 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, což je o 387 více než před týdnem. Nejčastěji lidé hlásí reakce podobné příznakům chřipky. Od začátku očkování, tedy od konce loňského prosince, zaznamenal lékový ústav 11 případů úmrtí, které mohly souviset s očkováním. Všechna podezření na úmrtí SÚKL i EMA dál prověřují.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *