Zadržení ruských špionů v Bulharsku. Mezi podezřelými jsou údajně státní zaměstnanci

Bulharské úřady zadržely několik osob kvůli podezření, že se dopustily špionáže ve prospěch Ruska. Oznámila to v pátek agentura Interfax s odvoláním na bulharskou televizi BNT. Podle televize agenti bulharské bezpečnosti uskutečnili operaci, při které zadrželi podezřelé a provedli domovní prohlídky na několika místech na jihu hlavního města a ve městě Pernik, které leží asi 30 kilometrů jihozápadně od Sofie. Počet zadržených stanice neupřesnila.

Prokuratura a ministerstvo vnitra tyto informace nepotvrdily, ale ani nepopřely, dodala BNT. Podle serveru 24 časa nejsou mezi zatčenými Rusové. Mezi podezřelými jsou údajně státní zaměstnanci s přístupem k utajovaným informacím.

Rusko koncem loňského prosince oznámilo vyhoštění bulharského diplomata, který působil jako pomocník vojenského atašé při bulharském velvyslanectví v Moskvě. Ruské ministerstvo zahraničích věcí v prohlášení uvedlo, že jde o odvetu za předchozí vyhoštění vojenského atašé při ruském velvyslanectví v Sofii.

Rozhodnutí vyhostit ruského diplomata oznámilo bulharské ministerstvo zahraničních věcí 18. prosince, když prokurátor uvedl, že vojenský atašé v Bulharsku shromažďoval tajné informace. Prokuratura v samostatném prohlášení uvedla, že diplomat sbíral mimo jiné údaje o pobytu amerických vojsk při armádních cvičeních v Bulharsku, které je členskou zemí NATO.

Média v poslední době informovala o několika případech vypovězení diplomatů mezi Bulharskem a Ruskem. V září byli z Bulharska vypovězeni dva diplomaté, kteří se podle žalobců od roku 2016 snažili získávat utajované informace o modernizačních plánech armády a o údržbě vojenské techniky. Podobný incident se odehrál také v lednu, kdy bulharská prokuratura rovněž podezírala dva ruské diplomaty ze špionáže. Oba Bulharsko vypovědělo. Další ruský diplomat byl kvůli špionáži prohlášen za nežádoucí osobu koncem října předloňského roku.

Rusko obvykle postupuje po vyhoštění svých diplomatů recipročně. Ve všech třech zmíněných dřívějších případech byli z Ruska následně vypovězeni i bulharští diplomaté.

  Česko dnes převzalo od Francie na půl roku předsednictví v Radě EU

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com