Babiš napsal vytýkací dopis Blatnému kvůli tendru na testy pro školy

seznamzpravy.cz

Státní hmotné rezervy stále nevědí, jaké antigenní testy pro školáky mají nakoupit. Technická specifikace, kterou má dodat resort zdravotnictví, navíc rozhádala premiéra Babiše s ministrem Blatným.

Stát už podruhé nakupuje centrálně antigenní testy pro děti do škol. Po prvním nákupu 3,6 milionu testů, který zajistilo Ministerstvo vnitra, se vůči resortu vznesla kritika ze strany premiéra i opozičních stran. Vyhrála totiž firma, která nesplnila podmínky zadání a zakázku navíc prověřují detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Vláda následně začátkem března rozhodla, že druhý nákup pěti milionů testů provede Státní správa hmotných rezerv (SSHR), kterým šéfuje Pavel Švagr.

Jeho úřad však dosud neví, jaké testy nakoupit a od jakých firem. Vše totiž stojí na dohodě Ministerstva školství a Ministerstva zdravotnictví, které mělo konkrétní zadání rezervám sdělit. Ministerstvo zdravotnictví tento týden podle Radiožurnálu uvedlo, že státní rezervy musí nejprve zajistit atest citlivosti testů, než nějaké konkrétní nakoupí.

Tento požadavek Blatného ministerstva však sklidil kritiku ze strany premiéra, který kvůli tomu Blatnému napsal v úterý vytýkací dopis. Seznam Zprávy ho mají k dispozici. „Jeví se mi, že Ministerstvo zdravotnictví pod vaším vedením rezignovalo na řádný výkon funkce tohoto resortu,“ píše premiér Blatnému.

Ministerstvo zdravotnictví vymyslelo, že nákup celkem pěti milionů testů pro školy rozdělí. Jeden milion měl Švagrův úřad nakoupit podle stejné specifikace, která platila u prvního nákupu pro školy – tedy pořídí se testy s odběrem z přední části nosu. Zřejmě aby část testů přišla brzy.

Pro zbylé čtyři miliony totiž resort stanovil, že má správa hmotných rezerv, která je bude nakupovat, nejprve získat posouzení citlivosti testů od firem, jež by byly v tendru osloveny. Znamenalo by to, že by státní rezervy musely oslovit několik stovek firem a čekat na to, až citlivost testů posoudí nezávislý ústav. Tendr by se tak nepochybně protáhl.

  Na čarodějnice se objeví přeháňky jen v Čechách, v neděli už v celém Česku

„Tento přístup považuji za zcela alibistický, který vlastně nepřispěl k tomu, aby SSHR mohla efektivně a rychle nakoupit antigenní testy podle požadavků vlády, a navíc nerozumím tomu, proč v každém jednotlivém případě jedná Ministerstvo zdravotnictví rozdílně,“ napsal Blatnému premiér.

Babiš navíc argumentuje, že předpokládá, že citlivost testů Ministerstvo zdravotnictví posuzuje už ve chvíli, kdy udílí výjimku pro antigenní testy určené pro samotestování.

„Tato činnost je ryze v gesci Ministerstva zdravotnictví a mělo by to být součástí prověřování před vydáním výjimky,“ napsal Blatnému v dopisu premiér. Podotkl, že takových výjimek už resort vydal přes 500.

Předložte seznam

I přes dopis ministr Blatný na svém požadavku k nákupu čtyř milionů testů trval. „Ministerstvo zdravotnictví definovalo technickou specifikaci pro případný nákup antigenních testů do škol a zároveň doporučuje provést nezávislé prověření parametrů testů vybraných zadavatelem jako nejvýhodnější nabídky při splnění podmínek soutěže formou studie analytické citlivosti a limitu detekce těchto testů,“ napsala Seznam Zprávám mluvčí resortu Barbora Peterová.

Jaké testy se nakoupí, se proto řešilo i na čtvrteční vládě, která Blatnému nově zadala, aby jeho resort předložil státním rezervám nové technické požadavky na nákup testů a seznam vhodných sad antigenních testů od konkrétních výrobců určených pro samotestování.

„V tuto chvíli čekáme na zúžení seznamu vhodných testů. Doufám, že ho Ministerstvo zdravotnictví pošle co nejrychleji, abychom mohli oslovit jejich distributory,“ napsal Seznam Zprávám Pavel Švagr. Podle něj by se mělo jednat jenom o jednu zakázku na pět milionů testů a ne dvě zakázky – první na milion testů a druhou na čtyři miliony testů.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com