Plaga: První stupeň ZŠ by se měl střídat ve výuce doma a ve škole

zpravy.aktualne.cz

Třídy prvního stupně základních škol by se po návratu do škol měly po týdnu střídat v prezenční a distanční výuce. Počítá s tím plán návratu žáků do lavic, který připravilo ministerstvo školství. Po čtvrtečním jednání s opozičními poslanci Pirátů, hnutí Starostové a nezávislí a koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

„Obsahem jednání s opozicí bylo představení návratových plánů ministerstva školství, které máme stanovené už od konce října. Je však potřeba tyto scénáře aktualizovat v reakci na to, jaká situace momentálně v Česku panuje,“ uvedl Plaga k tématu jednání. Mezi ministerstvem školství a opozicí podle jeho slov panuje maximální shoda na možném návratu do škol u žáků prvního stupně.

V první vlně by se do škol měli vracet právě žáci prvního stupně a studenti středních a vysokých škol, kteří mají ve svém oboru praktickou výuku. Maturantům by měly být umožněny skupinové konzultace. Ty by podle Plagy sloužily především k vysvětlení maturitního učiva, pokud mají studenti pocit, že jej během distanční výuky dostatečně nepochopili.

Ministr školství se k termínu návratu do škol vyjádřit nechtěl, konstatoval jen, že jej musí určit ministerstvo zdravotnictví. Podle jeho slov je však potřeba dát školám o návratu žáků vědět v dostatečném předstihu, aby se stihly připravit na antigenní testování.

Klíčem k bezpečnému návratu žáků do škol by měla být tzv. rotační výuka. Tedy výuka, kdy jsou žáci jeden týden fyzicky přítomni ve škole a druhý týden se učí distančně.

„Návrat prvních stupňů základních škol je významně epidemiologicky lepší v rotačním schématu týden (doma) a týden (ve škole). To znamená, že to není jen redukce žáků na polovinu, ale významně se redukuje to epidemiologické riziko,“ uvedl ministr. „Rotační způsob pro celý první stupeň umožňuje a vytváří prostor nejen pro návrat celého prvního stupně, ale také pro zvýšený návrat praktické výuky ve školách středních,“ dodal Plaga.

  Pokud nebudou lůžka, Karlovarský kraj požádá o převozy do Německa

Od 1. března jsou kvůli zhoršení epidemie covidu-19 otevřené jen školy pro děti zdravotníků a dalších vybraných profesí. Ostatní žáci a studenti se učí z domova. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že by se do lavic mohli začít vracet zřejmě v druhé polovině dubna.

Podle Plagy se plán ministerstva školství v mnohém shoduje s návrhy opozice. Z dopisu ministra sněmovnímu školskému výboru, který na twitteru zveřejnila poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) plyne, že kromě rotační výuky navrhuje také rozšíření povinnosti nošení respirátorů či roušek i na školy a speciální školy. Chtěl by umožnit dobrovolný návrat závěrečných ročníků základních či středních škol v omezeném režimu v takzvaných studijních skupinách. Pokud by se školy nemohly otevřít, chtěl by v základních a středních školách povolit konzultace ve skupinách do šesti lidí. Dosud jsou možné jen individuální konzultace.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *