Na Tchaj-wanu vykolejil v tunelu vlak, přes 40 lidí zahynulo

eurozpravy.cz

Nejméně 41 lidí přišlo o život, když v tunelu na východě Tchaj-wanu vykolejil vlak. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na místní hasiče. Zhruba 70 lidí při nehodě utrpělo zranění. Jde o nejhorší železniční neštěstí, které se na tomto ostrově jižně od Číny stalo minimálně za 40 let, upozornila agentura Reuters. Kolem 70 cestujících zůstalo ve vlakové soupravě uvězněných.

Vlakem, který jel z Tchaj-peje do Tchaj-tungu na jihovýchodě ostrova, cestovalo asi 350 lidí. Šlo o turisty a ty, kdo se snažili dostat domů před prodlouženým víkendem.

Souprava vykolejila severně od města Chua-lien poté, co narazila do nákladního auta, které na trať sklouzlo ze silnice vedoucí k nedalekému staveništi. Tchajwanská oficiální tisková agentura uvedla, že nákladní auto nebylo řádně zaparkované.

Při nárazu se některé vagony roztrhly, jiné jsou zdeformované, což záchranářům komplikuje vyprošťování cestujících. Podle místních médií mnoho z nich ve vlaku stálo a náraz je pak odmrštil. Z prvních čtyř vozů se podařilo evakuovat 80 až 100 lidí.

Část vlaku je mimo tunel. Televize vysílají záběry záchranářů, jak vynášejí zraněné, a také záběry cestujících, kteří si v nakloněném, vykolejeném vagonu sbírají kufry a tašky, zatímco jiní po střeše vlaku vycházejí z tunelu.

Reuters uvádí, že trať vedoucí z Tchaj-peje podél východního pobřeží, které mají pro jeho hornatou krajinu v oblibě turisté, je známá díky velkému množství tunelů. Trať mezi Tchaj-pejí a městem Chua-lien je v provozu od roku 1979.

Lidé na Tchaj-wanu i v jiných asijských zemích v neděli budou slavit svátek, při kterém navštěvují hroby svých blízkých a uklízejí na hřbitovech. Také se modlí ke svým předkům a přinášejí rituální oběti, jakými jsou například tradiční pokrmy. Zapalují vonné tyčinky nebo obřadní papírky.

Autor: ČTK

  Bělorusko uzavře hranice, opozice mluví o železné oponě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *