‚Starají se jen několik desítek minut.‘ Extra odměny záchranářům Blatný odmítá, za podzim bonus nebude

irozhlas.cz

  • Spor o odměny pro záchranáře za práci během epidemie koronaviru pokračuje. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhuje rozdíl v odměňování zdravotníků z rychlé záchranné služby a z nemocnic řešit příplatkem 450 korun za výjezd.
  • S tím ale nesouhlasí odbory, příspěvek se totiž má dělit mezi všechny členy posádky a nárok by na něj měli až za rok 2021. Nejednalo by se tak o odměnu za ‚podzimní vlnu‘ epidemie.
  • Odměny ve výši 120 tisíc pro každého záchranáře naopak dál podporuje premiér Andrej Babiš (ANO), jak uvedl pro server iROZHLAS.cz.

„Částka 450 korun za výjezd představuje 150 korun na člena posádky, pokud jede s lékařem. Výjezdy jsou velmi dlouhé, při sekundárních transportech mezi regiony trvají i hodiny,“ uvedla pro iROZHLAS.cz předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková jeden z důvodů, proč nesouhlasí s návrhem ministra Blatného.

Ten minulý týden odmítl vyšší odměny pro záchranáře, a to ačkoliv je odborům přislíbil i premiér Babiš. Místo toho navrhuje příplatek za převoz pacienta, u kterého se prokáže onemocnění covid-19.

Pro vysvětlení: zdravotníci v nemocnicích dnes berou za péči o covid pozitivního pacienta hodinové příplatky navíc, jejich kolegové na záchranné službě nyní nedostávají nic. Právě proto pro ně zdravotnické odbory žádají vyšší odměny než pro ostatní, konkrétně chtějí 120 tisíc korun na osobu namísto 75 tisíc korun hrubého.

S tím souhlasí i Babiš. „Moje podpora návrhu paní Žitníkové trvá,“ napsal ve čtvrtek v SMS pro server iROZHLAS.cz premiér.

Podle ministerstva zdravotnictví by více peněz pro záchrannou službu nebylo odůvodněné a mluvčí resortu Barbora Peterová také uvedla, že už teď se obrací na ministerstvo zdravotníci z nemocnic nebo dopravních služeb, kteří vyšší odměny pro záchranáře považují za diskriminační.

„Není obhajitelné, aby zdravotník a řidič ZZS (záchranné zdravotnické služby, pozn. red.), který se jen několik desítek minut stará o covid pozitivního pacienta, který ani v mnohých případech není hospitalizován na intenzivní lůžko, měl větší odměnu než zdravotník na JIP, který u pacientů ve velice těžkém stavu tráví několik hodin v kuse,“ napsala k tomu redakci Peterová.

  Znovuzvolený Rakušan chce nastartovat obnovu důvěry a profesionalizaci STAN

Ukázku, jak vypadá v dnešních dnech práce záchranářů, přinesl Radiožurnál v reportážích už několikrát. Středočeští záchranáři například popisovali, že převozy se někdy časově protáhnou, protože pacienta nemohou kvůli kapacitě přijmout na urgentním příjmu a musí se převážet z jedné nemocnice do druhé. Více si přečtěte ZDE. O práci na hranici personálních kapacit hovořili zase zdravotníci z plzeňské záchranné služby v reportáži, kterou najdete ZDE.

Bonus za výjezd

Příplatek 450 korun, který minulý týden navrhl jako kompenzaci Blatný, má být vázán na výjezd, nikoliv na počet hodin, které s pacientem zdravotníci rychlé záchranné služby stráví. Pokud se záchranáři rozhodnou člověka nakaženého koronavirem nechat v domácím léčení, nárok na něj také nemají.

Podle Žitníkové je částka nedostatečná, a to právě proto, že se navíc dělí mezi všechny členy posádky. Podle ministerstva zdravotnictví je ale adekvátní a odpovídá tomu, co dostávají v nemocnicích.

„Dle našich informací se pohybuje (příspěvek za péči o hospitalizované covid pozitivní pacienty v nemocnicích, pozn. red.) ve výši cca 150 korun za hodinu. Z toho tedy vyplývá, že pokud jeden převoz infekčního pacienta u záchranné služby trvá v průměru cca jednu hodinu a podílejí se na něm tři zdravotníci, tak bonifikace ve výši 450 korun plně odpovídá příplatku za péči o covid pozitivního hospitalizovaného pacienta,“ uvedla mluvčí resortu.

Informace o 150 korunách za hodinu je přitom v rozporu s tím, co loni o příspěvcích pro zdravotníky v nemocnicích napsalo samo ministerstvo zdravotnictví. Podle jeho tiskové zprávy o kompenzační vyhlášce na rok 2020 z loňského června dělá bonus 500 korun za hodinu péče o pacienta na intenzivním lůžku a 200 korun na standardním.

„Vyhláška obsahuje bonifikaci za případy hospitalizace s onemocněním covid-19 v členění na těžké případy na JIP a lehké, aby byl zajištěn příplatek za hodinu práci zdravotníka ve výši 500 korun na JIP a 200 korun na standardním lůžku,“ stojí v tiskové zprávě na webu ministerstva zdravotnictví.

  V Česku ve středu přibylo přes patnáct tisíc potvrzených případů covidu

Odměny za ‚podzimní vlnu’ nebo rok 2021?

Bonus má být navíc součástí novely kompenzační vyhlášky, která má pokrývat až období od letošního ledna. „Což znamená, že za dobu od 1. července 2020 do 31. prosince 2020 nedostanou záchranáři nic. A proto stále trvá náš požadavek na 120 tisíc korun,“ dodala další výtku k návrhu Žitníková.

Podle ministerstva zdravotnictví se ale celou dobu jedná o odměnách na rok 2021, nikoliv za tzv. „podzimní vlnu“ epidemie. „Minulý rok se vyplácely odměny zdravotníkům za celý rok 2020, nyní se vyplácí odměny za celý rok 2021. Není vhodné ani přesné mluvit o první či druhé vlně,“ uvedla k tomu mluvčí resortu Peterová.

Ještě v únoru Peterová o odměnách za podzim sama mluvila. „Na odměny za podzimní vlnu budou mít nárok všichni zdravotníci. Tedy i lékárníci,“ reagovala tehdy na dotaz týkající se odměň pro lékárníky.

Za loňský březen až květen zdravotníci v nemocnicích obdrželi navíc 75 tisíc korun hrubého, ostatním pracovníkům náležela odměna 30 tisíc korun. Celkem vláda tehdy schválila 11,5 miliardy korun, peníze většina dostala k říjnové výplatě.

O odměny za druhou vlnu epidemie se mají nemocnice hlásit do 9. dubna. Na odměny zdravotníkům je vyčleněno 12 miliard korun, částky budou stejné jako loni. Zdravotní pojišťovny pak stejnou částku vyplatí ostatním oborům mimo zaměstnance nemocnic. Podle Žitníkové to bude zřejmě v červnu.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..