Koalici Pirátů a STAN přisoudil volební výhru model třetí agentury

novinky.cz

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu podle aktuálního volebního modelu agentury Ipsos vyhrála koalice Pirátů a hnutí STAN se ziskem 26,9 procenta hlasů. Hnutí ANO, které si v průzkumech této společnosti až dosud udržovalo vedoucí postavení, by skončilo druhé s podporou 25,3 procenta voličů. Volební vítězství přisoudil koalici Pirátů a STAN také model agentury Kantar CZ z přelomu ledna a února a březnový model společnosti Median.

Na třetím místě by se podle Ipsos umístila koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09 s výsledkem 20,9 procenta. Právě pro toto opoziční spojenectví agentura Ipsos volební průzkum realizovala. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD, které by nyní volilo 9,5 procent lidí. Sociální demokracie a KSČM si v porovnání s únorem pohoršily a v březnu by dosáhly shodného zisku čtyři procenta hlasů, uvedli autoři průzkumu. Koalice Piráti/STAN si oproti předchozímu modelu o dva procentní body polepšila, zatímco podpora ANO se nezměnila.

Koalice Pirátů a hnutí STAN má také momentálně největší volební potenciál. Pokud by ji volili všichni voliči, kteří ji alespoň zvažují, získala by 44,9 procenta hlasů. Koalice Spolu má nyní potenciál 35,9 procenta. Třetí by skončilo v březnu s volebním potenciálem 31,6 procenta ANO, u kterého se tento ukazatel postupně snižuje už od letošního ledna.

Voleb by se nyní zúčastnilo 65 procent oprávněných voličů. Sněmovní volby se konají 8. a 9. října.

Výzkum Ipsos provedla na vzorku 1036 respondentů od 12. do 16. března.

Autor: ČTK

  Od 7. prosince se na střídavou výuku vrátí studenti SŠ a VOŠ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..