Slovensko bude podle ministra očkovat jen schválenými vakcínami

ct24.ceskatelevize.cz

Slovensko bude podle ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského používat proti nemoci covid-19 jen vakcíny schválené certifikovanou laboratoří nebo Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Ministr dnes před novináři také řekl, že v zemi je zájem o očkování ruskou vakcínou Sputnik V, která dosud nebyla v EU registrována a kterou Bratislava dříve dostala. Slovenská léková agentura SÚKL své stanovisko ke Sputniku V ale nevydala s odůvodněním, že výrobce neposkytl značnou část požadovaných údajů.

Ministr financí a expremiér Igor Matovič zase naznačil, že se mu při jednáních v Moskvě podařilo dosáhnout, aby Slovensko o Sputnik V nepřišlo. Ruská strana ve čtvrtek vybídla Bratislavu, aby vrátila zásilku zmíněné vakcíny, protože podle ní Slovensko porušilo kontrakt na dodávku očkovací látky. Matovič se v této souvislosti postavil na stranu Moskvy.

“Ministerstvo zdravotnictví s ohledem na ochranu zdraví a bezpečnost vakcinace bude povolovat jen vakcinace, které projdou standardním procesem schvalování v certifikované laboratoři a případně na povolení EMA,” řekl ministr zdravotnictví Lengvarský novinářům.

Dodal, že povinností slovenských úřadů je zajistit také vakcínu Sputnik V, protože v zemi se prý značná část obyvatel chce nechat očkovat právě touto látkou.

Ruský fond přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, ve čtvrtek uvedl, že SÚKL porušil smlouvu o dodávce zmíněných vakcín tím, že zadal testování zásilky Sputnik V laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie. Fond proto požádal slovenskou vládu, aby zásilku vakcín vrátila. Matovič ještě jako premiér dojednal navzdory odporu části vládní koalice nákup dvou milionů dávek vakcíny Sputnik V a na začátku března Slovensko dovezlo první zásilku 200.000 dávek této očkovací látky.

Matovič, který v nynější vládě premiéra Eduarda Hegera zastává funkci ministra financí, jednal o Sputniku V ve čtvrtek v Moskvě. Před novináři Matovič bez bližších podrobností řekl, že se mu podařilo dosáhnout, aby Slovensko mělo otevřené dveře v souvislosti se smlouvou o nákupu ruské vakcíny.

  Navalnyj je v nemocnici, informuje vězeňská služba. ‚Obávám se špatných zpráv,‘ řekla jeho právnička

Matovič na konci března odešel z čela vlády v zájmu řešení vládní krize, během které ho zejména menší koaliční strana Svoboda a solidarita nařkla z konfrontačního stylu politiky a z toho, že není osobnostně, manažersky ani komunikačně s to vést zemi.

Slovenský expremiér se ve sporu o dodávky vakcín Sputnik V postavil na stranu Ruska. Tvrdil, že ruská vakcína má na Slovensku příliš mnoho vysoce postavených nepřátel, kteří dělali všechno proto, aby v zemi zabránili jejímu používání. Řekl rovněž, že vakcína byla využita k jeho sesazení z funkce premiéra a také k odchodu předchozího ministra zdravotnictví Marka Krajčího. Krajčí rezignoval po tlaku části koalice v souvislosti s nepříznivou epidemickou situací.

Matovič tvrdil, že postup SÚKL narušil reputaci Sputniku V ve světě. Slovenský úřad podle něj nechal ruskou vakcínu hodnotit neregistrované laboratoři.

SÚKL už ve čtvrtek uvedl, že laboratoře EU kontrolují kvalitu vakcín, jež byly registrovány v evropském bloku, což Sputnik V není. Navzdory tomu se SÚKL pokusil unijní laboratoře oslovit, ale neúspěšně. Úřad kromě toho informoval, že ho nikdo neupozornil, že by testování vakcíny v centru Slovenské akademie věd porušovalo utajenou smlouvu s ruským výrobcem Sputniku V.

Lengvarský ani Matovič na dotazy novinářů neodpověděli a ochranka obou politiků po jejich odchodu z místnosti na tiskové konference zabouchla před zástupci médií dveře.

Matovič hodlá ještě v průběhu dneška jednat o Sputniku V v Budapešti s tamním premiérem a ministrem zahraničí. Maďarsko začalo ruskou vakcínu používat jako první země v EU.

Slovenský tisk v souvislosti s kauzou ohledně Sputniku V napsal, že je už po týdnu od změny v čele vlády zřejmé, že Matovič se stále cítí být premiérem.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *