‚Získán na podkladě dobrovolnosti‘. Slovenští historici nalezli v archivech Babišovu kartu z StB

irozhlas.cz

Slovenský Ústav paměti národa nalezl v archivech statistickou kartu, kterou Státní bezpečnost zavedla pro Andreje Babiše jako svého agenta. Informuje o tom server Seznam Zprávy. Dokument, který má dokazovat Babišovu vědomou spolupráci s tajnou policí, již ústav předal bratislavskému krajskému soudu.

Statistickou kartu používala Státní bezpečnost pro evidenci svých spolupracovníků. Dokument, který ústav nalezl podle serveru Seznam Zprávy při třídění kartoték, předkládali příslušníci tajné policie při zakládání svazku. Obsahuje základní údaje o konkrétních spolupracovnících StB, a to včetně data registrace či přerušení spolupráce, nebo podpis příslušníka evidenčního oddělení.

Z karty tak vyplývá, že Andrej Babiš pod označením „agent Bureš“ vědomě spolupracoval s tajnou policií od 11. listopadu 1982, jako tajný spolupracovník byl zaregistrován o dva týdny později. Agentem s evidenčním číslem 25085 se podle dokumentu stal na základě „dobrovolnosti“. Babiš spadal pod oddělení hospodářské kontrarozvědky na 12. správě StB se sídlem v Bratislavě. Spolupráce byla dočasně přerušena v červnu 1988, kdy Babiš odjel na pracovní pobyt do Maroka.

V kartě jsou také uvedena jména příslušníků StB, kteří na Babiše dohlíželi – Július Šuman, František Hákač a Andrej Kuľha. I díky jejich svědectví uspěl český premiér se svou žalobou u soudů, připomíná server.

Ústav paměti národa předal dokument jako důkazní materiál bratislavskému krajskému soudu na začátku loňského prosince. Právní zástupce českého premiéra Andreje Babiše (ANO) na jeho předložení zatím nereagoval. Sám Babiš reagoval na zprávu při tiskové konferenci k zahájení zkušebního provozu velkokapacitního očkovacího centra v hale O2 universum – uvedl, že tajná policie vedla evidenci i bez vědomí ostatních a dokument podle něj tedy nic nedokazuje. „Řekněte kolegům, že to už nikoho nezajímá,“ odpověděl v pátek novinářům.

Vyjádření ústavu o nalezení statistické karty Andreje Babiše server iROZHLAS.cz shání.

Spor o svazky

Babišův spor o evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti aktuálně řeší Krajský soud v Bratislavě. Posuzuje, koho má vlastně žalovat. Své stanovisko k celé věci měl premiér doručit na soud do konce března, jeho advokát Vojtěch Agner ho ale zatím nedodal.

  Poslanci se sejdou k protikorupčním předlohám

„Soud zatím neeviduje doručení vyjádření žalobců,“ přiblížil pro iROZHLAS.cz soudce Juraj Považan, který má Babišův případ na starosti. Až dorazí, soud se rozhodne, jak s případem dál naloží.

Původně měl přitom premiér stanovisko na soud zaslat už loni v červnu, kvůli složitosti kauzy i koronavirové pandemii ale požádal o odklad, jak už dříve redakce upozornila.

Ústavní soud, podle nějž bylo u českého předsedy vlády porušeno právo na spravedlivý proces, vrátil celou kauzu k novému projednání už v listopadu 2019. Bratislavský krajský soud teď musí rozhodnout, kdo má být kvůli archivním dokumentům někdejší tajné policie vlastně žalován.

Původně Babišova žaloba mířila na Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje. Ten má od začátku za to, že případná žaloba má mířit na slovenské či české ministerstvo vnitra coby nástupnickou organizaci komunistické tajné policie.

V aktuálním sporu tak nejde o to, jestli byl premiér veden ve svazcích StB oprávněně, či neoprávněně.

Celoživotní pře

Andrej Babiš se na Ústavní soud obrátil v září 2018 poté, co jeho stížnost odmítl evropský lidskoprávní soud. Premiér si stěžoval mimo jiné na to, že mu bylo upřeno právo na spravedlivý proces, když předchozí soudy neurčily, koho má tedy ve svém sporu žalovat.

„Stát nesplnil pozitivní závazek, aby ulehčil stěžovateli určení pasivní věcné legitimace,“ citoval z jeho stížnosti Ústavní soud, který mu dal za pravdu. Předchozí rozsudky proto zrušil a věc vrátil ke Krajskému soudu v Bratislavě.

Spor se však táhne už od roku 2012. Babiš dlouhodobě tvrdí, že byl veden jako agent StB s krycím jménem Bureš neoprávněně. „Já jsem nespolupracoval, nebyl jsem estébák, nic jsem nepodepsal,“ řekl loni v listopadu. Premiér už dříve také prohlásil, že se v této věci bude soudit klidně celý život.

  Část pražských vysokých škol ruší výuku. Učitel byl v kontaktu s nakaženým

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *