Ve čtvrtek nejméně nakažených v pracovní den od půlky prosince

news.24tv.ua

V Česku ve čtvrtek přibylo 5245 potvrzených případů covidu. Je to nejméně v pracovní den od 14. prosince. Podobný nárůst případů byl také v úterý. Před týdnem ve čtvrtek laboratoře odhalily o tisíc nakažených více. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. S nákazou dosud v zemi zemřelo 27.617 lidí.

K dnešnímu ránu byla v českých nemocnicích volná čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem. Pro pacienty s covidem-19 bylo určeno 2064 neobsazených postelí.

Proti novému typu koronaviru se v Česku očkuje od 27. prosince. Alespoň jednu dávku dosud dostalo 1,971.079 lidí, oběma potřebnými dávkami je očkováno 663.000 lidí. Čtvrteční počet očkovaných byl sice dosud rekordní, v polovině března ovšem premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že cílem je očkovat po Velikonocích 100.000 lidí denně. Kapacity očkovacích center a ordinací, kde očkují praktičtí lékaři, jsou pro takové tempo dostatečné, málo je ale vakcíny. Nyní se v ČR očkuje vakcínami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Za tento týden zatím v Česku přibylo 19.289 nakažených. Minulý týden to za stejnou dobu bylo více než 29.000 případů. Velký rozdíl ale zkresluje pondělí, které bylo minulý týden standardně pracovní, zatímco tento týden byly Velikonoce. Nárůst případů se tak lišil o více než 5500. V mezitýdenním srovnání ale nárůsty klesaly i v další dny, ačkoliv ne tak výrazně.

S nákazou dosud v zemi zemřelo 27.617 lidí. Stejně jako zpomaluje epidemie, klesají pomalu také počty zemřelých. Stále však zůstávají denně v trojciferných číslech. Ovšem zatímco v březnu denní počty zemřelých několikrát překročily 200, v dubnu se drží spíše lehce nad stovkou. Na čtvrtek pak zatím připadá 60 obětí. Tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. Méně než sto zemřelých s covidem za den bylo naposledy 20. prosince.

  Vojtěch: Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí

Zjednodušené reprodukční číslo nepatrně stouplo z 0,73 na 0,74. Udává průměrný počet lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Jestliže je vyšší než jedna, šíření nemoci zrychluje, pokud nižší, epidemie zpomaluje. Pod hodnotou jedna se reprodukční číslo drží nepřetržitě od 8. března.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..