Vládní ČSSD zahájí sjezd, kde zvolí nové vedení strany

e15.cz

Dvoudenní sjezd, který zvolí nové vedení, zahájí dnes vládní sociální demokracie. Kvůli epidemii covidu-19 absolvuje 279 delegátů strany jednání poprvé přes internet. Obhajovat funkci předsedy bude vicepremiér Jan Hamáček, kterého vyzvou dosavadní místopředseda a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

Petříček ve čtvrtek oznámil, že vytvořil tým se starostou brněnské městské části Líšeň Břetislavem Štefanem, který do té doby také po nominaci jihomoravské buňky oficiálně kandidoval na předsedu. Místo toho bude Štefan usilovat o to, aby se stal Petříčkovým prvním místopředsedou. Další kandidáti se mohou přihlásit přímo na sjezdu.

Nominace do nejužšího vedení má i zbytek nynější sestavy, tedy statutární místopředseda Roman Onderka a místopředsedové Jana Maláčová, Michal Šmarda a Ondřej Veselý. Kraje ale podpořily také bývalého šéfa Senátu Milana Štěcha, místostarostu Bohumína Igora Bruzla, Jana Tvrdého či poslance a bývalého hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka.

ČSSD dlouho doufala, že epidemické podmínky umožní, aby se delegáti sešli osobně v Hradci Králové. Loni v listopadu kvůli tomu posunula termín sjezdu z ledna na duben. Vzhledem k nouzovému stavu a souvisejícím omezením pohybu však strana nakonec před dalším odkladem upřednostnila on-line formu.

Autor: ČTK

  Vojtěch zatím Arenbergera z čela nemocnice neodvolá. Počká na kontrolu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *