Premiér Fiala ujistil velvyslance, že ČR stojí plně za Ukrajinou

seznamzpravy.cz

Premiér Petr Fiala (ODS) jednal s ukrajinským velvyslancem v Praze Jevhenem Perebyjnisem o bilaterálních vztazích i krizi na ukrajinsko-ruské hranici. Předseda vlády o tom informoval na twitteru. ČR plně stojí za Ukrajinou a odmítá jakékoliv formy ruské agrese, ujistil Fiala velvyslance. Perebyjnis v pátek po schůzce s místopředsedou Sněmovny Janem Bartoškem (KDU-ČSL) Česku poděkoval za morální i konkrétní vojenskou podporu v konfliktu s Ruskem.

Fiala uvedl, že s Perebyjnisem se zabývali vztahy obou zemí i krizí na ukrajinských hranicích s Ruskem. „Pana velvyslance jsem ujistil, že Česká republika stojí plně za Ukrajinou a odmítáme jakoukoliv formu ruské agrese proti jeho zemi,“ uvedl. O možných důsledcích ruské agrese vůči Ukrajině bude na svém prvním jednání po nástupu Fialovy vlády jednat v úterý odpoledne Bezpečnostní rada státu.

Moskva v blízkosti Ukrajiny shromáždila kolem 100.000 vojáků, odmítá však, že by připravovala invazi. Zároveň hrozí blíže nespecifikovanými kroky, pokud Západ nevyslyší sérii požadavků ohledně fungování NATO, z nichž ty hlavní jsou pro spojence nepřijatelné. Podle Kyjeva jde Moskvě o destabilizaci Ukrajiny, spíše než o použití vojenské síly.

Česká vláda se minulý týden rozhodla darovat Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun. Fiala poté uvedl, že Česko podporuje Ukrajinu a věří v diplomatické řešení. „Snažíme se dosáhnout toho, aby se situace řešila mírovými prostředky, diplomatickou cestou a abychom odradili Rusko od jakékoliv vojenské agrese,“ řekl. Kabinet se však připravuje i na horší scénáře, připustil.

Autor: ČTK

 

  Frekvence 1: Babiš podstoupil plánovanou operaci, několik dní si poleží

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..